Hayvan barınaklarında yem hijyenini etkileyen kuş popülasyonu kontrolünde Harris Şahini (Parabuteo unicictus) kullanımının araştırılması
Investigation of the use of Harris Hawk (Parabuteo unicinctus) in bird population control, affecting feed hygiene in animal shelters
  1. Tez No: 968105
  2. Yazar: ABDULLAH GEDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE HESNA KANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Türkiye'de hayvan barınaklarında yem hijyenini tehdit eden yabani kuşları kontrol etmek için Harris Şahini'nin (Parabuteo unicinctus) etkinliğini değerlendiren bu öncü saha çalışması, zehirleme ve ateşli silah gibi çevreye zararlı yöntemlere alternatif olarak biyolojik kontrolün uygulanabilirliğini test etmiştir. Kapalı bir büyükbaş hayvan barınağında, etik izinlerle ve eğitmen denetiminde gerçekleştirilen 21 günlük çalışma, iklim değişikliği kaynaklı kar yağışı eksikliği ve düşük kuş popülasyonu gibi zorluklarla karşılaşmıştır. Fotokapan verilerine göre, saksağan (%11,40), güvercin (%8,26), serçe (%3,42) ve sığırcık (%1,71) gözlenirken, sıçanlar (%53,85) ve kediler (%18,80) beklenmedik şekilde baskın çıkmıştır. Bu durum, kuşların yemliklere erişimini kısıtlamış ve yem tüketimi ile mikrobiyal yük verilerinin toplanmasını engellemiştir. Harris Şahini'nin kısa süreli uçuşları (günde 1 saat, 7 gün) kuşları geçici olarak uzaklaştırmış, ancak şahin ayrıldığında kuşlar geri dönmüştür. Kapalı alandaki uçuş kısıtlamaları ve diğer hayvanların varlığı, yöntemin kalıcı etkisini sınırlamıştır. Sonuç olarak, Harris Şahini'nin kapalı barınaklarda yabani kuşları kalıcı olarak kontrol edemediği belirlenmiştir. İklim değişikliği ve çoklu zararlı etkileşimleri veri toplamayı zorlaştırsa da, bu çalışma, Türkiye'de entegre zararlı yönetimi (IPM) yaklaşımlarının geliştirilmesi gerektiğini vurgulamış ve daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This pioneering field study in Türkiye evaluated the effectiveness of the Harris's Hawk (Parabuteo unicinctus) in controlling wild birds threatening feed hygiene in animal shelters, as an eco-friendly alternative to harmful methods like poisoning and firearms. Conducted in a closed cattle shelter with ethical permissions and under trainer supervision, the 21-day study faced challenges such as the absence of expected snowfall due to climate change and a low bird population. Phototrap data recorded bird species frequencies as follows: magpie (Pica pica) 11.40%, pigeon (Columba livia) 8.26%, sparrow (Passer domesticus) 3.42%, and starling (Sturnus vulgaris) 1.71%. Unexpectedly, rats (Rattus norvegicus) dominated at 53.85%, attracting cats (Felis catus) at 18.80% and dogs (Canis lupus familiaris) at 2.56%. These species limited birds' access to experimental feeders, making it impossible to collect feed consumption and microbial load data. Short-term flights of the Harris's Hawk (1 hour daily for 7 days) temporarily deterred birds, but they returned after the hawk left. Flight restrictions in the enclosed space and the presence of other animals limited the method's lasting impact. The study concluded that Harris's Hawk cannot permanently control wild birds in closed shelters. Climate change and multi-pest interactions hindered data collection, yet this research highlighted the need for integrated pest management (IPM) approaches in Türkiye and underscored the necessity for more comprehensive studies in different shelter types and open areas.