Hıyar (Cucumis sativus l.) yetiştiriciliğinde farklı anaç/çeşit kombinasyonlarının bitki gelişimi, verim ve bitki besin elementleri kapsamları üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects on plant nutrient element contents, yield, plant growth of different rootstock/scion combinations in the cucumber(Cucumis sativus L.) growing
  1. Tez No: 259766
  2. Yazar: RANA KURUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN PADEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, 2007 ve 2008 yıllarında Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'ne ait serada hıyar yetiştiriciliğinde aşılı fide kullanımının bitki gelişimi, verim, bitki besin elementlerinin alımı üzerine etkilerini ve farklı anaçların kalem olarak kullanılan Termessos F1 çeşidi ile uyumunu incelemek amacıyla yapılmıştır.Çalışma sonucunda, aşı tutma oranlarının % 70-80, verimin 0.6-4 kg/bitki, anaç çaplarının 3.7-7.9 mm kalem çaplarının ise 6.9-9.4 mm, yaprak alanının 81.6-124.7 cm2 arasında değiştiği saptanmıştır.Aşılı bitkilerden elde edilen meyvelerde meyve uzunluğunun 14.46-17.82 cm, meyve çapının 28.40- 33.95 mm, meyve eti sertliğinin 2.2-2.5 kg/cm2 ve renk (a) değerinin 11.4-14.1 arasında değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Hıyar yapraklarında N, P, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn değerleri sırasıyla % 4.13-4.82, % 0.27-0.87, % 2.55-4.46, % 3.02-7.13, % 0.20-0.69, 84.25-134.50 ppm, 23.00-46.00 ppm, 74.50-187.75 ppm arasında bulunmuştur. Aşı noktasından alınan örneklerdeki peroksidaz aktivitesi ise 4.18-16.86 ?absorbans/dakika/ml değerleri arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate effect of using grafted seedling on plant growing, yield, plant nutrient uptake and compatibility of Termessos F1 variety and different rootstocks in the greenhouses of Batı Akdeniz Agricultural Research Institute between 2007 and 2008.With this study it was observed that survival rate, fruit yield, rootstock diameter, scion diameter, leaf area ranged from % 70 to % 80, 0.6 to 4 kg/plant, 3.7 to 7.9 mm, 6.9 to 9.4 mm and 8.16 to 124.7 cm2, respectively.For the fruits obtained from grafted plants, fruit length, fruit diameter, fruit firmness and fruit color (a) ranged from 14.46 to 17.82 cm, 28.40 to 33.95 mm, 2.2 to 2.5 kg/cm2 and 11.4 to 14.1, respectively. N, P, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn values of cucumber leaves were found % 4.13-4.82, % 0.27-0.87, % 2.55-4.46, % 3.02-7.13, % 0.20-0.69, 84.25-134.50 ppm, 23.00-46.00 ppm, 74.50-187.75 ppm, respectively. Peroxidase activity of graft union changed between 4.18-16.86 ? absorbance/minute/ml.