Bazı bitki büyüme düzenleyicilerinin 'Monreo' şeftali çeşidinde verim ve meyve kalitesi üzerine etkisi
The effect of some plant growth regulations on fruit quality of 'Monreo cv.' peach
  1. Tez No: 259765
  2. Yazar: MELİKE ÇETİNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, `Monreo' şeftalisinde meyve kalitesi, verim ve hasat zamanı üzerine AVG (aminoetoksi-vinilglisin), GA3 (giberellik asit) ve CC (kolin klorid)'in etkilerinin belirlenmesi amacıyla 2007-2009 yılları arasında yürütülmüştür. Şeftali çöğür anacına aşılı 14 yaşlı `Monreo' şeftali çeşidine 3 farklı zamanda (tam çiçeklenmeden 105 gün, 114 gün ve 128 gün sonra), AVG (100 ppm, 150 ppm, 200 ppm), GA3 (100 ppm, 200 ppm, 300 ppm) ve CC (1000 ppm, 2000 ppm, 3000ppm) uygulamaları yapılmıştır.AVG ve GA3 uygulamaları hasat zamanını 4-6 gün geciktirmiş ve hasat 2 defada 6-8 gün içerisinde tamamlanmıştır. CC uygulamalarının hasat zamanına ve hasat periyoduna herhangi bir etkisi olmamıştır.Monreo' şeftali çeşidinde tüm uygulamaların meyve verimini arttırdığı ve GA3 uygulamalarının diğer uygulamalara göre daha fazla etkili olduğu belirlenmiştir. Tüm uygulamaların meyve boyutunu özellikle meyve eni ve meyve ağırlığı gibi önemli kalite bileşenlerini arttırdığı saptanmıştır. Uygulamaların kontrol gruplarına göre meyve eti sertliğini önemli derecede arttırdığı bulunmuştur. Şeftali meyvelerinde önemli kalite parametrelerinden olan renklenme üzerine en kararlı sonuçların GA3 uygulamalarında meydana geldiği ve kırmızı rengin gelişimi üzerine olumlu etkisinin olduğu belirlenmiştir. Etilen üretimi ve solunum hızı üzerine AVG'nin engelleyici etkisi diğer uygulamalara göre daha belirgin olmuştur. GA3 uygulamalarının etilen miktarını ve solunum hızını düşürmüş olduğu, CC uygulamalarının ise kararlı etkiler göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determination of the effects of AVG (aminoethoxyvinylglycine), GA3 (gibberellic acid) and CC (choline chloride) on yield, fruit quality and harvest time of `Monreo? peach during the years between 2007-2009. Treatments of AVG (100 ppm, 150 ppm, 200 ppm), GA3 (100 ppm, 200 ppm, 300 ppm) and CC (1000 ppm, 2000 ppm, 3000 ppm) were applied at three different times (105 days, 114 days and 128 days after full bloom) in fourteen years old peach of `Monreo? grafted on peach seedling.AVG and GA3 applications delayed the harvest time 4-6 days and the harvest was completed in 6-8 days. CC applications had no effect on harvest time and harvest periods.It has been occurred that all treatments on `Monreo? peach increased yield, and GA3 applications are more effective than other applications. The applications increased important quality components such as fruit diameter and fruit weight. AVG, GA3 and CC sprayed fruits had significantly increased on fruit firmness than the control fruits. In the applications of GA3 the most determined results have occurred on colourness which is the one of significant quality parameter in peaches and they had positive effect on the development red colour. The obstructive effect of AVG on production of ethylene and respiration is clearer than other applications. Treatments of GA3 have been decreased rate of ethylene and respiratory, but applications of CC haven?t seen determined effect.