Son turfanda organik hıyar (Cucumis sativus L.) yetiştiriciliğinde farklı gölgeleme uygulamalarının büyüme, verim ve kalite üzerine etkileri
The effects of different shading applications on the growth, yield and fruit quality of secant season organic cucumber (Cucumis sativus L.) grown in greenhouses
  1. Tez No: 374116
  2. Yazar: EMİNE KIRBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, serada organik olarak yetiştirilen Sinbad F1 hıyar çeşidinin (Cucumis sativus L.) büyüme, gelişme, verim ve kalitesi üzerine farklı gölgeleme uygulamalarının (tek kat ve çift kat % 50 gölgelendirme materyali, gölgeleme tozu, ve kontrol) etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Farklı gölgeleme materyalleri, bitkilerin büyümesini kontrol uygulamasına göre önemli düzeyde artırmıştır (P˂0.05). En yüksek yaprak krolofil içeriği (29.1 ccı) G1 (% 50) gölgeleme uygulaması ile belirlenmiştir. Yaprak klorofil içeriği (ccı) ile verim arasında pozitif ve P˂0.05 düzeyinde önemli ilişki olduğu saptanmıştır. Çalışmada, farklı gölgeleme uygulamalarından olan % 50 (G1) gölgeleme uygulamasında, toplam en yüksek verim (10213 kg/da) elde edilmiştir. Ayrıca verim ile yaprak klorofil içeriği arasında ve uygulamalar arasında istatistiki olarak P˂0.05 düzeyinde önemli ilişki olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, organik hıyar yetiştiriciliğnde % 50 gölgeleme uygulamasının hıyarda verim ve kalite üzerine önemli etkileri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different shading (50 % of monolayer and duplex shading material, shading powder and control) on growth, development, yield and quality of organic grown Sinbat F1 (Cucumis sativus L.) cucumber varieties in greenhouse condition. The plant growth in the different shading types was significantly higher than that in the control (P˂0.05). The highest leaf chlorophyll content (29.1 ccı) was obtaine from the application of 50 % shading (G1). A positive relationship (P˂0.05) between were determined leaf chlorophyll content and yield. The highest yield (10213 kg/da) was obtained from the application of 50 % shading (G1). As a result of research, shading (50 %) can have a significant effect on the yield and quality of organically grown cucumbers.