Serada ilk turfanda organik domates (Solanum lycopersicum L.) ve hıyar (Cucumis sativus L.) yetiştiriciliğinde farklı dikim sistemleri ve mesafelerinin büyüme, gelişme, verim ve kaliteye etkileri
The effects of different planting systems and distances on the growth, development, yield and fruit quality of first season organic tomato Ssolanum lycopersicum L.)and cucumber (Cucumis sativus L.) grown in greenhouses
  1. Tez No: 324496
  2. Yazar: ANDAÇ KUTAY SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, serada organik olarak yetiştirilen domates (Sümela F1) (Solanum lycopersicum, L.) ve hıyarın (Sinbad F1) (Cucumis sativus L.), büyüme, gelişme, verim ve kalitesi üzerine farklı dikim sistemleri ve dikim mesafelerinin etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür.Domateste dikimden son hasada kadar geçen gün sayısı (bitki süresi) U1, U3, U5 uygulamalarında 211 gün ile en yüksek ve 161 gün ile U2 uygulamasında en düşük büyüme süreleri olarak elde edilmiştir. Hıyarda dikimden son hasada kadar geçen gün sayısı (bitki süresi) U2 ve U8 uygulamalarında 285 gün ile en yüksek ve 186 gün ile U4 uygulamasında en düşük olarak elde edilmiştir.Bitki başına verim, domateste 3.38-5.1 kg arasında değişmiştir. En yüksek bitki başına verim 5.1 kg ile U3 uygulamasından elde edilmiştir. Hıyarda ise bitki başına verim 2.5-5.5 kg arasında değişmiştir. En yüksek bitki başına verim 5.5 kg ile U3 uygulamasından elde edilmiştir. Dekara verim parametresi incelendiğinde domateste 11.9 ton/da ile U4 uygulaması en yüksek verim değerini vermiştir. Hıyarda ise dekara en yüksek verim 10.7 ton/da ile U3 uygulaması en yüksek değeri vermiştir.Yaprak klorofil içeriği uygulamalara bağlı olarak domateste 48.3-68.9 ccı arasında değişmiştir. Hıyarda ise 11.7-18.3 ccı arasında değişmiştir. Uygulamalara bağlı olarak yaprak stoma iletkenliği domateste 4.3-6.9 (mmol/m2s) arasındadır. Hıyarda ise 0.6-5.6 (mmol/m2s) arasında bulunmuştur.Suda çözünebilir kuru madde içerikleri ise domateste % 7.3- % 13.8 arasında değişirken, hıyarda % 3.3-% 4.9 arasında değişmiştir.Bütün uygulamalar ve ele alınan parametreler göz önüne alındığında; domateste en uygun dikim sistemi üçgen dikim ve bitki sıklığı 1,93 bitki/m2 olarak, hıyarda ise en uygun dikim sistemi tek sıra ve bitki sıklığı 1,67 bitki/m2 olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of different planting systems and distances on the growth, development, yield and fruit quality of tomato (Solanum lycopersicum, L.) (Sümela F1) and cucumber (Cucumis sativus L.) (Sinbad F1).The highest days (24) from planting to last harvest (plant duration) was obtained from U1, U3 and U5 applications and lowest was 161 from U2 application on tomato. On cucumber, highest value was 285 from U2 and U8 and lowest value 186 days from U4 application.Yield per plant was changed between 3.3-5.1 kg on tomato. The highest yield per plant was obtained from U3 application. On cucumber, yield per plant was changed between 2.5-5.5 kg. The highest yield per plant was obtained from U3 application. When the total yield was examined the highest yield (11.9 t/da) was seen from U4 application on tomato and the highest yield (10.7 t/da) was obtained from U3 application on cucumber.Depending on the application of different planting systems and planting distances, the leaf chlorophyll content was changed 48.3-68.8 ccı on tomato and it was changed between 11.7-18.3 ccı on cucumber.Depending on the application of different planting systems and planting distances, leaf stoma conductivity was recorded between 4.3-6.9 mmol/m2s on tomato and it was recorded between 0.6-5.6 mmol/m2s on cucumber.Dry matter content was obtained as % 7.3-13.8 on tomato and % 3.3-4.9 on cucumber.When the all applications and the all parametres was examined, optimum planting system was triangle row planting and 1.93 plant/m2 plant density on tomato and single row planting and 1.67 plant/m2 density on cucumber.