Isparta'daki bazı yapı malzemelerinde doğal radyoaktivite tayini
Determination of natural radioactivity in some building materials in Isparta
  1. Tez No: 259783
  2. Yazar: BETÜL MAVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER AKKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Evrenin yaratılışı sırasında oluşan ve uzun yarı-ömürlerinden dolayı günümüze kadar ulaşabilmiş radyoaktif çekirdekler yer kabuğunda bulunmaktadır. Yeryüzünün derinliklerinde bulunan doğal radyoaktif çekirdeklerin bozunmasından meydana gelen radyasyon, günlük doğal fon radyasyonuna katkı sağlamaktadır. Bunlar genellikle yeryüzü kaynaklı maddelerde (taş, toprak, kaya vb.) belli oranda bulunurlar. Bu tür radyasyonun önemli bir kısmı uranyum, toryum ve potasyumdan kaynaklanmaktadır.Yapı malzemelerinin temel bileşenleri taş, toprak, kaya vb. gibi yeryüzü kaynaklı maddeler olduğu için bu malzemelerdeki doğal radyoaktivitenin tayin edilmesi insan sağlığı açısından oldukça önemlidir.Bu amaçla bu çalışmada Isparta bölgesinde çok sık kullanılan 15 farklı yapı malzemesindeki 40K, 226Ra, 232Th konsantrasyonları NaI(Tl) dedektörlü gama spektrometresi ile araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, verilen limit değerlerin oldukça altındadır.
Özet (Çeviri)
Radioactive nuclei were created at the beginning of the universe and having long half-life, have been existed the present earth's crust. The radiation due to the radionuclide which are in the depths of the earth contribute to daily natural background radiation. Those are generally occurs in the ground-sources materials (stone, soil, rocks, etc.) in different rate. The most important part of those radiation is due to the uranium, thorium and potassium in the material.As the components of building materials are stone, soil, rocks, etc., it is important to the measure natural radioactivity of the materials in terms of people's health.For this purposes, the 40K, 226Ra, 232Th radioactivity concentrations of 15 different building materials commonly used in Isparta region have been investigated by NaI(Tl) detector with gamma spectrometry. The results obtained are well below the limit values.