Olimpiyat yerleşkeleri tasarımında bir girdi olarak sürdürülebilirlik
Sustainability as an input on the design of olympic complexes
  1. Tez No: 259789
  2. Yazar: BANU DORALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR BARKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmak 1960'lardan bu yana kentsel gelişim fırsatı olarak görülmektedir. Kent içine inşa edilen spor tesislerinin oyunlar sonrası kullanımı, olimpiyat köylerinin sosyal konut alanları olarak kentli ihtiyacına cevap verebilmesi ve kentlinin yaşam alanları ile iş alanları, spor ve kültür tesislerine rahatlıkla ulaşımını sağlayacak alt yapı yenilemeleri ekonomik açıdan oyunların organizasyonunun başarıyla sonuçlanmasının göstergelerinden sayılabilirler. Ancak tüm bu yatırımların kente ve kentliye olumlu yönde geri dönüş yapabilmesi için iyi bir kent planlaması yapmadan sadece yeni yapılaşma alanları tasarlamak yetmemektedir. Özellikle 1980 yıllardan bu yana sürdürülebilirlik kavramı üzerine yapılan yerel ve uluslar arası çalışmalar göstermiştir ki, sürdürülebilir bir kentleşme, sürdürülebilir bir kalkınma planlaması ile mümkündür. Bunun için de ekonomik, sosyal ve çevresel kalkınmanın sağlanması gerekmektedir. Bu bakımdan son yıllardaki olimpiyat şehirlerini incelendiğinde, bu anlayışın onların gelişim planlarına nasıl yansıdığını görülebilmektedir. Yıllar içinde sürdürülebilir kalkınma yaklaşımında elde edilen ilerlemelerle, oyunları bir tanıtım ve gelişim fırsatı olarak gören ev sahibi kentlerin, gelecek nesilleri düşünen çevreci ve sosyal değerlere karşı daha duyarlı eylemlere yöneldikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hosting the Olympic Games has been seen as an opportunity for urban development since 1960s. The post-use of the sport venues, fulfill the housing needs of the city with the Olympic Villages and infrastructural renewals for the transportation and service elements may be counted for the success of the organization of the International Olympic Games. But the positive turnaround of all these investments to the city and the citizen is not possible just by designing new structuring without doing a well-planned urban development projecting. The local and international studies on sustainability, especially since 1980s, have been shown that a sustainable urbanization is only achievable with a sustainable development projecting. Therefore an economical, social and environmental development needs to be provided. With this aspect, if the last Olympic cities are examined, it will be seen that this kind of understanding is reflected on their development. As time goes by, with the improving in the approach of sustainable development, it is seen that host cities, that see the games as an opportunity for development, are heading to more sensitive actions for future generation, social and environmental values.