Binalarda termal enerji depolama ile yapılan enerji tasarrufu
The energy savings in buildings with a thermal energy storage
  1. Tez No: 259791
  2. Yazar: TÜRKAY YEŞİLKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA BURCU TÜMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ofis binalarında ve büyük ticari binalarda iklimlendirme sistemlerinin yaygın bir şekilde kullanımı, bu binalardaki gücün ve elektrik tüketiminin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Soğutma talebi, küresel ısınmanın bir sonucu olan sıcaklıkların yükselmesi sebebiyle yükselmiş, bundan dolayı enerji talebi de artmıştır.Soğu depolama, maksimum güç tüketimini düşürmek amacıyla iklimlendirme sistemlerine uygulanabilen iyi bir yaklaşımdır. Farklı soğu depolama teknolojileri mevcuttur; bu teknolojiler, soğutmada kullanılacak enerjiyi depolamak ve iklimlendirme sistemine farklı işletme stratejileriyle adapte etmek gibi amaçlarla uygulanabilirler.Bu tezin ana amacı, önceden belirlenmiş bir bina için soğu (buz) depolama teknolojilerini incelemektir. Tezin konusu, soğu depolama uygulamalarını açıklamak ve sistemin büyük bir ticari binada teknolojik açıdan uygulanabilirliğini araştırmaktır.Termal enerji depolama sistemleri bu tezde, giriş, termal enerji depolama sistemleri ve örnek bir çalışma olmak üzere 3 bölüm halinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The extensive use of air conditioning for indoor cooling in offices and large commercial buildings represents a major part of the power and electricity consumption in those buildings. Cooling demand is increased with increasing temperatures as a result of global warming; hence increasing the energy demand even more.Cool thermal storage is a good approach that can be implemented in the AC system to reduce the maximum power demand. Different cool storage technologies are available; they can be used to store cooling energy, and can be implemented within the AC system with different operating strategies.The main objective of this thesis was to investigate cool (ice) thermal storage technologies in a specific building. The subject of the thesis is defining cool thermal storage applications and studying on the technologic feasibility for a large commercial building.TES systems were explained in three chapters in this thesis which are introduction, TES systems and an example study.