İstanbul'da residans kullanımının pazar ekonomisi ve yer seçimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the residence accomadation in Istanbul in terms of market economy and site selection
  1. Tez No: 259813
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜNEVVER DAĞGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
İstanbul, tarihinin günümüze kadar Dünya'nın en önemli şehirlerinden biri sayılmış; birçok medeniyete ve büyük bir nüfusa ev sahipliği yapmıştır. Konut stoğundaki ihtiyaca rağmen İstanbul'un böyle bir cazibe merkezi olması ise, onu önemli bir sanayi, ticaret, yatırım ve yerleşim alanı haline dönüştürmüştür. Bu da yerleşim alanlarının sürekli gelişmesine, yatırım alanları çevresinde odaklanmasına, ulaşım ağlarına ise her geçen gün yeni yüklerin binmesine yol açmaktadır.Bu durum son on yıllık süreçte yatırım alanlarına yakın bölgelerde veya ulaşım açısından avantajlı noktalarda rezidans adı verilen lüks konut oluşumlarının sayısı artmasına yol açmıştır. Birçok rezidans projesi de beraberinde iş merkezi ya da alışveriş merkezi ile beraber projelendirilmekte ve ana ulaşım aksları üzerine kurulmaktadır. Ayrıca rezidans projeleri eskiden beri süregelen konut kavramını hatta lüks konut yaklaşımını da beraberinde sundukları hizmetlerle farklı bir noktaya taşımakta, klasik konut işlevlerine yenilerini eklemektedir.Bu çalışmada İstanbul'daki konut kullanıcı profili ile birlikte bu alanlar incelenecek ve bu alanların nasıl bu kadar ilgi gördüğü ve kullanıcının hangi kriterleri değerlendirmeye alarak bu alanlara yöneldiği tartışılacaktır. Bu çerçevede yerli ve yabancı yatırımcıların yer seçimi açısından ne gibi farklı yaklaşımlar gösterdiği de incelenecektir. Çalışma göstermektedir ki, şehrin önemli ticaret alanları üzerinde yoğunlaşan bu yapılar hem bir statü göstergesi aracı hem de yeni bir yaşam tarzı sunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
From the beginning of the history to the declaration of Republic and to our time, İstanbul has considered as one of the most unique cities in the world and housed to inestimable number of people. Although the lack in the house stockpile, the fact that İstanbul is a significant attraction centre made her an important industrial, commercial, investment and residential city. This truth also leaded to a continous development of new residential areas by focusing around the investment spots and affixing supplementary load on city transportation network each day.This situation leads to an increase in residance projects around the commercial investment spots or on important transportation axles in the last decade. Many residence projects have been designed along with a commercial centre or shopping centre and built upon important transportation axles. Moreover, those residence projects have exposed evolutions on both dwelling and residence concepts with the offered services and put new functions to houses.This study investigates residence areas in İstanbul along with the dweller profiles in order to discuss how they draw attention of people basing which selection criteria. In this context, native and foreigner house investers will be examined for exposing their approaches to decide such expensive housing investments. This study shows that most important residences in the city are clustered on important commercial spots for providing both a status symbol and a new way of luxurious life.