Çelik lif katkılı öngerilmeli beton kirişlerin doğrusal olmayan analizi
Nonlinear finite element analyses of steel fiber reinforced prestressed concrete beams
  1. Tez No: 259814
  2. Yazar: HAKAN HİLMİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada; daha önceden üretilmiş çelik lif katkılı, öngerilmeli betonarme kirişin eğilme mukavemetini hesaplamak için sonlu eleman çözümlemeleri yapılmıştır. Yapılan sonlu eleman çözümlemelerinde, hacimsel beton elemanının düğüm noktası ile donatı çubuğunu tanımlayan yüzey arası doğrusal olmayan yay elemanları ile tanımlanmıştır. Hacimsel çelik lif oranı %1.5 olan öngerilmeli betonarme kirişte, deney sonuçlarına uygun yük-yerdeğiştirme eğrisini veren doğrusal olmayan yay elemanı boyutu araştırılmıştır. Daha sonra bu yay elemanı boyutu temel alınarak, deneysel çalışması daha önce yapılmış öngerilmeli betonarme kirişlerin doğrusal olmayan sonlu eleman çözümlemeleri yapılmıştır. Karşılaştırmaya tabi tutulan değişkenler; hacimsel çelik lif oranı ve çelik lifin kirişte kullanım bölgesidir.
Özet (Çeviri)
In this study; nonlinear finite element analyses have been performed to determine the flexural strength of steel fiber reinforced prestressed concrete beams. In analysis, the bond-slip behaviour of the reinforcement (fibers and deformed bars) has been modelled by using nonlinear spring elements. For a prestressed concrete beam with a steel fiber ratio of 1.5%, the size of nonlinear spring element that agrees with the experimental load-deflection curve has been investigated. Using this nonlinear spring element, nonlinear finite element analyses have been conducted on previously tested prestressed concrete beams, and the results of the analyses have been compared with the experimental results. The test variables are steel fiber ratio and location of fibers.