Dumlupınar Üniversitesi merkez kampüs elektrik enerjisi ihtiyacının rüzgar enerjisi ile karşılanma olasılığının irdelenmesi
The Dumlupinar University central kampus areas energy requirement is supply by wind turbines
  1. Tez No: 259829
  2. Yazar: TUĞBA GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Endüstrinin hızla gelişmesi, buna karşılık geleneksel enerji kaynaklarının sınırlı olması ülkelerin yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgilerini arttırmıştır.Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan rüzgar enerjisi kullanımı son yıllarda dünya genelinde hızlı bir artış göstermiş olup, birçok ülkede kullanımı teşvik edilmektedir. Türkiye, hızlı sanayileşme ve hızlı nüfus artışı sonucunda artmakta olan enerji talebini karşılamakta güçlük çekmektedir. Bu nedenle enerji talebinin karşılanabilmesi için yenilenebilir enerji potansiyelleri kullanılması gerekmektedir.Bu çalışmada, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Merkez Kampus elektrik enerjisi ihtiyacının, rüzgar enerjisinden karşılanması irdelenmiştir. Bu amaçla; Kütahya Dumlupınar Üniversitesi merkez kampüs alanından bahsedilmiş ve merkez kampüs alanı için bir rüzgar enerji santrali tasarlanmıştır. Bunun için, merkez kampüs alanının elektrik enerjisi ihtiyacı ve bu ihtiyacı karşılamak için türbin sayısı, bunların ürettikleri enerji miktarları hesaplanmış, türbinlerin karşılama oranları bulunmuştur. Son olarak, türbinlerin maliyet analizi ve geri ödeme süresi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since conventional energy sources that used in industry is depletable, many countries has focused their attention on renewable energy sources.The consumption of wind of wind energy has increased recently. In several countries, wind energy incentive programmers have been established and usage of wind energy supply has been increased due to these programmers. Turkey has difficulty in energy demand due to rapid increasing population and industrialization. To maintain energy demand, the renewable energy sources must be used efficiently. In this work, a study has been done for one scenario on Dumlupınar University central campus area in Kütahya. And a study has been designed to install the wind turbine on Dumlupınar University central campus area in Kütahya.Dumlupınar University central campus area in Kutahya is introduced and a power plant is designed fort his region. To do this, Central campus areas energy requirement, to supply this energy requirement, the turbine quantity, and the energy produced by turbines and calculated, and the sufficiency of the turbines are found. And after all, the financial analysis is mad for the turbine and, repaying period is calculated.