Singüler integral denklemler için bir nümerik çözüm yöntemi
A numerical solution method for singular integral equations
  1. Tez No: 259833
  2. Yazar: HÜSEYİN OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN YUSUFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada singüler integral denklemler, bu denklemlerin indis kavramı ve hesaplama şekli ele alınmıştır. Daha sonra indisine bağlı olarak singüler integral denklemlerin çözülebilirliği incelenmiştir. Carleman-Vekua yöntemi yardımıyla singüler integral denklemlerin regülerleştirilmesi verilmiştir. Özel seçilmiş sıralama noktaları kullanılarak lineer denklemler sistemi elde edilmiş, interpolasyon polinomu türetilerek, bu polinomun çözüme yakınsaklığı durumu incelenmiştir. İki farklı sayısal örnek ele alınarak çözülmüştür
Özet (Çeviri)
In this study, singular integral equations, and their evaluations including index concept are studied. Solvability of singular integral equations with respect to their index is examined . Regularization of singular integral equations by aid of Carleman-Vekua approach is carried out relevant. With the use of properly chosen collacation points, linear system of equations is obtained, interpolation polynomials are derived and their convergence to the solution is examined. The method in illustrated with two practical examples