Elastik şerit için kontakt problemin bir asimptotik çözümü
An asymptotic solution of contact problem for elastic strip
  1. Tez No: 259835
  2. Yazar: ONUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN YUSUFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmada rijit bir panç ile bastırılan elastik bir şerit için sürtünmesiz kontakt problem ele alınmıştır. Rijit panç, yüksekliğindeki homojen ve izotrop şeridin üst yüzeyinden etki ettirilmiştir.Birinci bölümde kontakt problemler ve singüler integral denklemler ile ilgili günümüze kadar yapılmış bazı çalışmalardan bahsedilmiş ve literatür özeti verilmiştir.İkinci bölümde iki kontakt problem tanımlanıp bu kontakt problemler için gerekli sınır şartları ve elastisite teorisi denklemleri yardımıyla birer integral denklem elde edilmiştir. Bu çekirdekleri farklı birinci çeşit integral denklemler singülerliğe sahiptirler. Yukarıda bahsedilen denklemler büyük kalınlıklı bağıl şerit için seri yöntemi kullanılarak çözülmüştür.Üçüncü bölümde düzlem, eğik düzlem ve paraboloid şekline sahip pançın elastik şerit ile etkileşimi bağıl kalınlığının farklı değerleri için nümerik olarak çözülmüştür. Daha açık gösterim için bu sonuçlar tablolar ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of three chapters. In this study, the frictionless contact problem for an elastic strip under a rigid punch is considered. The rigid punch is applied to top surface of isotropic and homogenous strip with height .In chapter 1, some studies on the contact problems and singular integral equations are reported.In chapter 2, two contact problems are defined and corresponding integral equations are constructed with appropriate boundary value conditions and governing equations of elasticity theory. The integral equations are of the first type with singular kernels. The resulting equations are solved by using series method for a relatively large thickness of strip.In chapter 3, the interaction of elastic strip with punch having a base in the form of horizontal plane, inclined plane and paraboloid is considered, and the governing equations are solved for different values of the relative thickness. The numerical results are tabulated for illustrative purposes.