Avangard kuramı, modern sanat ve mimarlık ilişkisi
The relation of Avant-garde theory, modern art and architecture
- Tez No: 259849
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASU BEŞGEN GENÇOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Mimarlık sosyal-kültürel değişimlere, ekonomik verilere ve teknolojik ilerlemeye bağlı olan bir sanattır. 20. yüzyılın erken dönemlerinde sanat alanında kendini gösteren avangard düşünce, mimari ürün tasarımı sürecinde yeni düşüncelerin oluşmasında ve gelişmesinde etkili olmuştur. Avangard düşüncenin ve mimari ürün tasarımına kattığı kavramlar bağlamında yapılan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır;Birinci bölümde, giriş ve konuya yaklaşım, sorunun belirlenmesi ve çalışmanın amacı belirtilmiş, kuramsal açıdan avangard kuramı ve avangard kuramının tarihsel süreç içerisinde geçirdiği evreler üzerinde durulmuştur. Kullanılan yöntem ve teknikler açıklanmıştır.İkinci bölümde, 20. yüzyıl modern sanat ve mimarlık akımları bağlamında avangard düşüncenin sanat ve mimarlık üzerindeki etkisi kavramsal açıdan analiz edilmiştir.Üçüncü bölüm, analizler sonucu elde edilen ve avangard düşüncenin başlıca ilkeleri olan yenilik, şok, montaj, simgesellik, anlamsızlık, aykırılık, devrim, zaman üstü ve özerklik kavramları incelenmiştir. Bu kavramların yakın dönemde mimarlık literatürüne girmiş ikişer örnekle güncel tanımları yapılmıştır. Mimarlık ortamına kattığı değerler ve bu değerlerin alımlayıcı üzerindeki etkisi gözler önüne serilmiştir.Dördüncü bölüm varılan sonuçları; beşinci bölüm ise, konu ile ilgili gelecekteki çalışmalara yol gösterecek önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
Architecture is an art which depends on socio-cultural changes, economic data and technological developments. Space covers the subject of architectural practice and also the only feature forming an architectural product is the main condition that forms its own. In the early 20th century the ?avant-garde? theory which emerged in the field of art had influence in the formation of new thoughts in the architecture and so the inner space design. This study consists of four parts, which was carried out about the avant-garde theory and the concepts that it has given to the architectural space design.The first chapter, approach of the subject, defining the problem and the aim of the study are explained. The method of usage and techniques are introduced.In the second chapter, in regard to the current of modern art and architecture of the 20th century, the influence of the avant-garde theory on art and architecture has been analyzed in conceptual point of view.In the third chapter, innovation, shock, montage, symbolism, senselessness, contradiction, revolution, being beyond the time and autonomy that are achieved as a result of the analysis and that are main principles of avant-garde theory are all studied. And these concepts are daily defined in one or two each example of the recent years products involved in the architectural literature. Also, the values which these concepts have added to the architectural environment and the effects of these values on people are presented.In the fourth chapter result and conclusions and in the fifth chapter further arguments take part for future researches.