Sinemada görsel deneyim ve mimarlık
Architecture and visual experience in cinema
- Tez No: 152232
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNKUT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
SİNEMADA GÖRSEL DENEYİM VE MİMARLIK ÖZET Sinema ve mimarlık ilişkisi özellikle son on yılda, hem sinema hem de mimarlık çevrelerinde sık sık incelenen bir konu olmuştur. Bu alanda bir çok araştırma yapılmış olmasına rağmen genellikle irdelenen, filmlerde mimarlığın ve mimari çevrenin nasıl yeniden sunulduğudur. Sinema ve mimarlık etkileşiminin diğer tarafındaki bîr duruş, mimarlığa sinema üzerinden bakarak, mimarlığın ve inşa edilmiş çevrenin oluşumunda ve deneyimlenmesinde filmlerin nasıl bir rolü olduğunu kavrayabilmemizi sağlar. Sinema ve mimarlık, her biri kendi yöntemi ile insanların varoluşlarını güçlendirirken, görsel deneyim sırasında bütün duyuların harekete geçmesi sonucunda bellekte dokunsal bir iz bırakırlar. Bu iki sanat biçiminin etkileşimini en güçlü şekilde hissettiğimiz an, onların yaşam durumlarına dair imgeleri açığa çıkardıkları zamandır. Bir film izlerken duyumsadıklarımız veya bir mekanı deneyimlerken hissettiklerimiz daha sonra belleğimizde canlanırken gözümüzün önünde beliren imgeler, yaşadığımız an üzerinde izlerini bırakmış olan varoluş mekanlarına dair olanlardır. Bu tezde, sinema ve mimarlık etkileşimi, bu ilişkinin filmler ve mimari yapılardaki yansımaları üzerinden yorumlanmıştır. Bu tezin ikinci bölümünde, mimari araştırmalarda sinema ve mimarlık ilişkisinin ne gibi farklı bakış açılarıyla incelendiği ele alınmaya çalışılmıştır. Filmlerdeki set tasarımları, kent filmlerinde açığa çıkan modern yaşam imgeleri, filmlerde yaratılan fütürist şehirler, setlerde kullanılan modem tasarımlar, filmlerde mekan deneyimi gibi konuların işlendiği yazıların, bu ilişkiye nasıl yaklaştıkları irdelenmiştir. Yoğun bir şekilde görsel uyaranlarla çevrelenmiş olduğumuz bu çağda, periyodik yayınlar, belgeseller, filmler ve sergiler yoluyla ulaşan imgeler, insanların hayata bakışlarını, olayları algılayışlarını ve varolma biçimlerini dönüştürerek, onları yaşadıkları çevreyle, süregelmiş olandan farklı bir ilişkiye sokarlar. Bu ortamda mimar da, görsel kültür kaynaklarıyla yoğun bir ilişki içinde olan kişi olarak, tasarımlarında, bu imgelerinden farklı yollarla beslenir. Yaşamın doğrudan içinde varolan mimarlık pratiği, bu görsel uyaranlarla etkileşim içinde biçimlenir. Sinema ise ortaya çıktığı 19. yüzyıl sonlarından bu yana, farklı sanat ve mimarlık akımlarıyla etkileşim içinde olmuştur. Sinema ve mimarlığın modern zamanlarda, farklı bağlamlardaki etkileşimi, bu tezin konusunu oluşturur. Sinema ve mimarlık etkileşimine, filmlerin mimari çevrelerin oluşumunda ve bu çevrelerin insanların yaşamlarına dahil edilmelerinde nasıl bir rolü olduğunu anlayabilmek için farklı açılardan bakabiliriz. Bu konu ilk olarak, tasarım sürecinde mimarın görsel belleğindeki imgelerin nasıl bir yeri olduğu, bellek ve imge kavramları üzerinden tartışılabilir. Dünya içindeki yerimizi bulma ve olayları anlamlandırma arayışında sanat yapıtları, zihinsel yaşamımızı besleyen imgeleriyle, bizim yaşamı anlamamızda en büyük yardımcılardır. Sanat yapıtları, hiç sorgulanmadan belleğimizi dolduran imgelerin tekrar tekrar yorumlanarak değerlendirilmelerine ve yaşamımıza, bize ait deneyimlere açılan kapılar olarak katılmalarına imkan verirler. Tezin üçüncü bölümünde, sinema ve mimarlığın birbirlerini görsel ve düşünsel olarak besledikleri yönler filmler ve mimari yapılar üzerinden ele alınmaya çalışılmıştır. Sinema ve mimarlık etkileşiminin izleri, doğrudan yönetmenlerin ve mimarların yapıtlarında kendilerini göstermeseler de, filmlerde ya da mimari vıçevrelerde mekanın bizi sardığını hissettiğimiz her an, belleğimizde canlanan imgelerin bizi geçmişe, geleceğe ve şimdiye bağladığını duyumsadığımız her yaşam durumu, sinema ve mimarlığın insana ve insanın dünya ile kurduğu ilişkiye yaklaşımlarındaki ortaklığı açığa çıkarır. Film izlerken seyirci, bedeniyle gördüğü olayların ve mekanların içinde yer almasa da, sinemasal mekan içindeki deneyimi sürecinde tüm duyularını kullanır. Filmlerdeki olayların nasıl geliştiğine dair anlatılar unutulsa bile, devinimi yönlendiren ve belirli bir anın belirleyicisi olan imgeler bellekte yaşamaya devam ederler. Antonioni, Tarkovsky, Godard, Truffaut, Bergman, Vigo, Fellini, Renoir, Bunuel gibi yönetmenlerin filmlerinde açığa çıkan imgeler, bizim varoluşumuzu destekleyerek, yaşadığımız dünyaya bambaşka gözlerle bakabilmemizi sağlarlar. Bu yönetmenler, yaşam durumlarını incelikle gözlemleyerek yaptıkları filmlerde, bireyin arayışlarını ve çevresiyle olan ilişkisini açığa çıkarırlar. Sinema ve mimarlık ilişkisi, sadece estetik yaklaşımlar ve set tasarımları bakımından değil, birbirlerinin varoluşlarını destekledikleri yönler üzerinden anlaşılmaya çalışıldığında açığa çıkan, filmlerin ve mimarlığın insanların yaşam deneyimlerini arttırma ve çevrelerindeki olaylara duyarsız kalmadan bakabilmelerine aracı olabilme potansiyelleridir. Tezin dördüncü bölümünde, sinema ve mimarlık etkileşiminin tarihteki yansımaları incelenmiştir. Sinema ve mimarlık etkileşiminin izlerini, mimarlık ve sinema tarihi içinde araştırmak, bugün sinema ve mimarlık arasında kurulan yakın ilişkinin temellerini ortaya çıkarmak açısından gereklidir. 19. yüzyıl sonlarında, bir modern sanat biçimi olarak ortaya çıkan sinema, mimarlık, resim, müzik gibi sanatlarla ortaya çıkan akımlara paralel bir gelişme göstermiştir. İlk sinema filmlerinden ve modern mimarlık örneklerinden başlayarak, özellikle 1910 ve 1930 yılları arasında en radikal çıkışlarını yapan avangard mimarlar ve yönetmenler üzerinden bu etkileşim anlaşılmaya çalışılmıştır. Çağın ihtiyaçları doğrultusunda, düşüncelerini ifade etmek için farklı yollar arayan avangard sanatçıların, sinema ile ilişkisi, fütürist sinema, konstrüktivist sinema, sürrealist sinema, ekspresyonist sinema gibi akımlar bağlamında değerlendirilmiştir. Modern mimarların bu filmlere katkıları ve sinema ile ilişkileri araştırılıp, yedinci sanat olarak kabul edilen sinemayı ne şekilde kullandıkları, modern tasarımlara yer veren filmler ve mimarlık ile ilgili çekilen filmler yoluyla anlaşılmaya çalışılmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ARCHITECTURE AND VISUAL EXPERIENCE IN CINEMA SUMMARY The interaction of cinema and architecture is a theme, which has been frequently studied and contemplated on for the last ten years. However, in most cases, the main issue has been how architecture and the architectural surroundings are represented in films. When we approach this interaction from another point of view, it might be possible to understand, how cinema influenced architecture and the way it is experienced. Whereas cinema and architecture strengthen the existence of the human beings, as all the senses arouse during the visual experience, they embody a tactile trace in the memory. The interaction of cinema and architecture becomes closest, when these two art forms reveal the existential space, which bring forth the life situations. When we conceive of, what we sensed while viewing a film or experiencing a space, the images that come to mind are the existential spaces, which move their traces into the moments that we lived in. In this thesis, the interaction of cinema and architecture has been interpreted through the reflections of this relation on films and architecture. In the second chapter, the diverse subjects, which are studied in the interaction of cinema and architecture has been evaluated. The articles, which stress the themes like, set designs in films, images of the modern milieu in cinema, the futuristic cities in the movies, modern designs in cinema, spatial experience in film have been examined. In this era, we are intensely enclosed by the visual stimulations. The images, which people view through the journals, films, expositions and documentaries transform their perception of the city, their notion of life and consequently make way for a different kind of relation with their environment. In these circumstances the architect, who has an intense affair with visual culture, is also nourished by film images during the design period. Therefore, architectural practice takes shape by means of these stimulations. Since the end of the 19th century, cinema has been related with different movements in architecture and other arts. The interaction of cinema and architecture in variant contexts is the subject of this thesis. In order to understand the influence of films in the formation of the architectural surroundings, we can explore the interaction of cinema and architecture from many aspects. Firstly, this issue may be evaluated through the concepts like image and memory. The works of art that nourish our mental and spiritual life support our existence and help us to understand the world in a more profound way. Through giving rise to interpret the unquestioned images filling our memories, these works lead us to insert those images into our lives, as thresholds opening to new experiences. In the third chapter, the visual and mental influences of cinema and architecture on each other have been interpreted through the films and buildings. The traces of this interaction might not be found directly in the works of the filmmakers and the architects. However, when we are embraced by the space and feel the union of the past, present and future through the life situations in cinema and architecture, this interaction is revealed. The common approaches of them to human beings and their relations with the surroundings are exposed. Although the spectator while watching VIIa movie cannot exist in the scene corporally, she uses all the sense organs during the visual experience in the cinematic space. Even though the narratives of the films are forgotten, the images, which designate a life situation, persist on living in the memory. The directors like Godard, Truffaut, Bergman, Vigo, Fellini, Renoir and Bunuel used the images that support our existence while making us look at the world from different viewpoints. These filmmakers demonstrate the human being's searching on the world and her relation with the environment. When the interaction of cinema and architecture is examined through their influence on each other's existence, instead of common aesthetic approaches and set designs, we can notice their potential to increase the life experiences of human beings. In the fourth chapter, the interaction of cinema and architecture has been examined in the history of cinema and architecture. In order to understand the reasons of this close relationship, we have to reveal the traces of this interaction in the history. Since the end of the 19th century, cinema had parallel movements with the other art forms like architecture, painting and music. This relation has been evaluated through the works of avant-garde filmmakers and architects, who had radical endeavors between 1910 and 1930. The avant-garde artists, who tried to express their ideas about the new living conditions in the modern era, had mutual relations with futurist cinema, expressionist cinema, surrealist cinema and constructivist cinema. This interaction resulted in many common works of poets, painters, architects, musicians and filmmakers. The contribution of the modern architects in films has been examined through documentaries and movies. IX