Psikolojik yardım aramaya yönelen ve yönelmeyen bireylerde stres, kontrol odağı inancı, yalnızlık algısı ve psikolojik belirti gösterme düzeyi arasındaki ilişki
- Tez No: 25985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
45 ÖZET Son yıllarda yapılan çalışmalar, bireylerin psikolojik yardım aramaya yönelmelerin de stres düzeyi, kontrol odağı inancı, yalnızlık algısı ve psikolojik belirti gösterme düze yinin etkili olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, kriz Merkezine başvuran ve baş vurmayan bireylerin bu faktörler açısından farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Bu amaçla, Kriz Merkezine başvuran ( n = 50 ) ve başvurmayan ( n = 50 ) toplam 100 bireye SRRS, RİDKOÖ, UCLA ve SCL - 90 - R' nin alt testleri uygulanmış, iki gruptan elde edilen puanların ortalamaları karşılaştırılmıştır. Uygulanan istatistiksel analizler sonucu elde edilen bulgular, SRRS ve SCL - 90 - R' nin PADÜ dışındaki 9 alt testi ve 3 gösterge ( GSI, PSDI ve PST ) puanlarının ortalama ları ile karşılaştırma grubunun aynı testlerden aldıkları puanlarının ortalamaları arasında anlamlı düzeyde farklılıklar olduğunu, buna karşılık; iki grubun RİDKOÖ ve UÇLA testlerinden aldıkları puanların ortalamaları arasında anlamlı düzeyde farklılıklar olma dığını göstermektedir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, daha önce yapılan araştırma ve kuramsal yakla şımlar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
46 ABSTRACT In recent years researches showed that the level of stress, locus of control, the per ception of psychological symtomps ( distress ) may be in fluenced the behavior of see king psychological help. In this study, it was tried to examine that the differences bet ween person who have recourse to Ankara University Crises Center and who have not recources in to the center the factors mentioned above. A total of 100 subjects were used in the study. SRRS, RİDKOÖ, UCLA and SCL - 90 - R' s subscales was applied to the two gro ups. The main statistical analysis technigues used to evaluate the data were t - test and correlational technigues. The results showed that there were significant differences between two groups with mean scores of SRRS and in each of nine SCL -90 - R' s subscales except the one ( PA- DÜ ) and three index ( GSI, PSDI and PST ). Although there were no significant diffe rences with mean scores of RİDKOÖ and UCLA. The results have been discussed in the contex of earlier researches and theorical approaches.