Üniversite öğrencilerinin psikolojik yardım aramaya yönelik tutumlarının yordayıcıları olarak ruh sağlığı okuryazarlığı ve duygusal yetkinlik
Mental health literacy and emotional efficacy as the predictors of attitudes towards seeking psychological help of university students
- Tez No: 758439
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, üniversite öğrencilerinin psikolojik yardım almaya yönelik tutumları ile ruh sağlığı okuryazarlığı ve duygusal yetkinlik arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu genel amacın yanı sıra, araştırmanın alt amaçları; psikolojik yardım aramaya yönelik tutumların, cinsiyete, sınıf düzeyine, geçmiş yardım alma deneyimine, üniversitede sunulan psikolojik danışmanlık hizmetlerine ilişkin bilgi sahibi olma durumuna göre anlamlı bir fark gösterip göstermediğinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında, Türkiye'de çeşitli üniversite ve bölümlerinde öğrenimlerine devam eden toplam 482 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma değişkenlerine ilişkin veriler; Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği/Kısa Formu, Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği, Duygusal Öz-yetkinlik Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Üniversite öğrencilerinin psikolojik yardım aramaya yönelik tutumlarının ruh sağlığı okuryazarlığı ve duygusal öz yetkinlik alt boyutları tarafından yordanma durumu çoklu regresyon analizi ile incelenmiştir. Psikolojik yardım almaya yönelik tutumların cinsiyete, geçmiş yardım alma deneyimine ve üniversitede sunulan psikolojik danışmanlık hizmetlerine ilişkin bilgi sahibi olma durumuna göre anlamlı bir fark gösterme durumu İlişkisiz Örneklemler T-Testi ile incelenmiştir. Psikolojik yardım almaya yönelik tutumların sınıf düzeyine göre anlamlı bir fark gösterme durumu ise Tek Yönlü Varyans Analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda, üniversite öğrencilerinin psikolojik yardım aramaya yönelik tutumlarının; ruh sağlığı okuryazarlığı ve duyguları düşüncelerin kolaylaştırıcı olarak kullanma duygusal öz yetkinlik alt boyutu tarafından pozitif yönde yordandığı bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca, psikolojik yardım aramaya yönelik tutumun, cinsiyet ve geçmiş yardım alma deneyimi değişkenlerine göre anlamlı bir fark gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationships between university students' attitudes towards seeking psychological help and their mental health literacy and emotional self-efficacy. In addition to this main purpose, as sub-objectives; the aim of this study is to examine whether the attitudes towards seeking psychological help differ significantly according to gender, grade level, previous experience of receiving help, and having knowledge about psychological counseling services offered at the university. The study group of the research consists of 482 university students who continue their education in various universities and departments in Turkey in the 2021-2022 academic year. The data were obtained through the Personal Information Form, Attitude Scale/Short Form Towards Seeking Psychological Help, Mental Health Literacy Scale, Emotional Self-Efficacy Scale. Multiple regression analysis was used to determine whether university students' attitudes towards seeking psychological help was predicted by the mental health literacy and emotional self-efficacy sub-dimensions. Whether the attitudes towards seeking psychological help differs significantly according to gender, past help-seeking experience, and knowledge of psychological counseling services offered at the university was analyzed with the t-test for unrelated samples. A one-way analysis of variance was used to determine whether attitudes towards seeking psychological help differs significantly based on the grade level. As a result of the research, it was found that mental health literacy and using emotions as facilitators of thoughts emotional self-efficacy sub-dimension were positive and significant predictors of attitudes towards seeking psychological help. At the same time, it was concluded that university students' attitudes towards seeking psychological help showed a significant difference according to gender and past help-seeking experience.