Yüksek gerilim enerji iletim hatlarının meydana getirdiği elektrik ve manyetik alanlar
Electromagnetic fields produced by high voltage electrical overhead lines
- Tez No: 259865
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN CORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Elektriğin icadıyla birlikte santrallerde üretilen elektrik enerjisinin kullanıcılara iletimini sağlamak amacıyla enerji iletim, dağıtım hatları ve trafo merkezleri tesis edilmiştir. Dolayısıyla elektromanyetik alanlar (EMA) insanların yaşam çevresini kuşatmıştır. Bu çalışmada, enerji iletim hattı (EİH) ve trafo merkezlerindeki (TM) elektromanyetik alan hesaplamaları yapılmıştır.EİH çevresindeki EMA hesaplamaları ayrı ayrı yapılarak hattın altında istenen noktalarda, alan hesaplamalarının yapılması sağlanmıştır.Ayrıca, Narda EFC-400 LF simülasyon programı vasıtasıyla örnek bir trafo merkezinde modelleme yapılarak EMA hesaplamaları yapılmıştır. Sonuçlar grafikler yardımıyla açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the invention of electricity produced in power plants, energy transmission, distribution lines and substations have been established to provide users with transmission of electric energy. Therefore, the electromagnetic fields (EMF) has surrounded the people's living environment. In this study, electromagnetic field calculations have been made in energy transmission line and transformer centers.Calculations can be done separately around high voltage electrical overhead lines, the field calculations has been carried out at the desired point the bottom of line.In addition, through Narda EFC-400 LF simulation program, EMF calculations were made in a sample substation. Results are explained with the help of the graphics.