İlk ve ortaöğretim öğretmenlerinin teknoloji korku düzeylerinin belirlenmesi
Examining of primary and secondary school teachers? technophobia levels
  1. Tez No: 259864
  2. Yazar: ÖMER FARUK URSAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı ilk ve ortaokul öğretmenlerinin teknoloji korku düzeylerinibelirlemektir. Araştırmada ayrıca öğretmenlerin cinsiyet, yaş, kıdem, bilgisayar sahipliği,bilgisayar kullanım süresi, bilgisayar deneyimi ve teknoloji kullanımı konusunda alınanhizmet içi eğitim değişkenleri açısından teknoloji korkusu bileşenleri incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini, Rize İlinde, 34 farklı ilk ve ortaöğretim okulunda görevyapan (n=512), 271 erkek (%52,9) ve 241 bayan (%47,1 ) öğretmen oluşturmaktadır.Araştırmada, bilgisayar öğrenme kaygısı, tüketici teknoloji kaygısı ve gözlemlenebilenöğrenme kaygısı alt faktörlerinden oluşan bilgisayar kaygı ölçeği, negatif bilgisayartutumu, pozitif bilgisayar tutumu ve geleceğe yönelik bilgisayar tutumu alt faktörlerindenoluşan bilgisayar tutum ölçeği ve negatif bilgisayar düşüncesi, pozitif bilgisayar düşüncesive bilgisayar eğlencesi alt faktörlerinden oluşan bilgisayar kullanımına yönelik düşünceölçeği kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıylakişisel özellikler ölçeği kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, öğretmenlerin %62'sinin teknoloji korkusunasahip olduğu, cinsiyet, yaş, bilgisayar kullanım sıklığı ve bilgisayar deneyimi bilgisayarkaygısı ve kullanımına yönelik düşünceler üzerinde anlamlı farklılık ortaya koyduğu tespitedilmiştir. Öğretmenlerin büyük çoğunluğunun bilgisayara sahip olmasına rağmen budurum onların teknoloji korkusu bileşenleri olan bilgisayar kaygısı, düşüncesi ve tutumlarıüzerinde etkisi olmadığı gözlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin bilgi iletişim teknolojilerikonusunda almış oldukları hizmetiçi eğitimin bilgisayar kaygı, tutum ve bilgisayarkullanımına yönelik düşüncelerini etkilemediği tespit edilmiştir.Öğretmenlerin bilgisayar kullanım düzeylerinin gelişmesi için beklenilmemeli, gereklieğitim, seminer ve kurslara katılımını sürekli takip edilmesinin yanında okullarda eğitimteknolojilerinin etkili bir şekilde kullanılıp kullanılmadığının araştırılması yapılıp, buteknolojilerin kullanılmasını engelleyen faktörler ortaya çıkarılmalıdır. Öğretmenleregerekli lojistik desteğin yanında bu teknolojilerden korkmamaları yönünde onlarapsikolojik olarak da desteğin verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore primary and secondary school teachers? levelof technology phobia. Secondly, to investigate the effects of gender, age, computerownership, computer usage frequency, computer experience and in-service educationstatus as related to teachers? perceptions of technology phobia.The research universe was the public and private primary and secondary schools withtheir teaching staff located in Rize. The sample of the study includes 512 teachers fromdifferent majors. The scales were administrated during 2009 spring semester. In the studyit was used three main scales named as Computer Anxiety Scale, Computer ThoughtsScale and Computer Attitude Scale. Each main scale has three sub-scales. ComputerAnxiety Scale consist of interactive computer learning anxiety, consumer technologyanxiety, observational computer learning anxiety, Computer Thoughts Scale consist ofcomputer negative computer cognitions, positive computer learning cognitions, computerenjoyment, and Computer Attitude Scale consist of negative computer attitude, positivecomputer attitude and attitudes about computers and future jobs, respectively. Moreoverthe questionnaire had some questions that asked demographic characteristics ofparticipants.The findings show that the totals of 62% teachers have moderate/high level oftechnophobia. Furthermore, participants? gender, age, computer usage frequency andcomputer experience were a significant factor on their computer anxiety and computerthoughts. Although many of the teachers had a computer, computer ownership ofparticipants did not have any effect on their computer anxiety, computer attitude andcomputer thoughts. The possible explanations for the findings and the study topics that canbe generated from these findings have been mentioned under the ?Discussion andConclusion? heading.