Web üzerinden PDF dokümanlarının yönetimi
Management of PDF documents over web
  1. Tez No: 259867
  2. Yazar: CELAL ATALAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Birçok kurum, kişi ve kuruluş kullandığı dokümanlar üzerinde hızlı bir erişim, yönetim ve organizasyon sağlamayı istemektedir. Bu amaçla, kullandıkları dokümanları fiziksel dosya veya klasörlerde saklamak yerine bilgisayar destekli elektronik dosyalama sistemini kullanırlar. Taşınabilir doküman formatı (PDF), diğer elektronik dosyalama sistemlerine göre birtakım üstün özellikler içerir. Bu çalışmada; elektronik kitaplar, tezler ve teknik raporlar gibi çeşitli PDF dokümanları içerisinde veya dokümanların sayfa imleri üzerinde bir sözcük ya da sözcük öbeğinin arama işleminin yapılması ve sonuçların yeni bir PDF dokümanı olarak üretilmesi gösterilmiştir. Bu yapı; PDF formatında doküman oluşturma, dokümanın çıktı biriminin belirlenmesi, dokümanın açılması, dokümana içerik eklenmesi, doküman içeriği veya sayfa imleri üzerinde aranan bir metinin bulunması, veritabanı içindeki bir tablo üzerinde gerçekleştirilen bir sorgu sonucunun PDF dokümanı olarak üretilmesi ve PDF dokümanının belirli bir kısmının görüntülenmesi gibi parçalardan oluşur. Java programlama dilinde geliştirilen çatı, JSP sunucuları üzerinde çalıştırılacak web uygulamalarına kolaylıkla yerleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
A lot of corporations, persons and establishments is wanted to provide controlling, management, organization of the files that they use. That?s why, instead of the files that they use keeping them on physical storage devices, they use computer-aided electronic filing system. Portable Document Format (PDF) includes more superior features other than electronic filing systems. In this practise, it is shown that searching a word or a phrase and generating and showing the results as a new PDF document in such as electronic books, arguments, technical reports etc. PDF documents or over the bookmarks of documents. This structure is formed the parts such as generating PDF documents, determining document?s output unit, opening document, adding content to document, document content or finding a phrase that it is searched over the bookmarks, generating as a PDF file that the result of a inquiry over a table in the database and shown a particular length of a PDF document. The structure that it is developed in Java Programming Language is placed easily in web applications that it is running on JSP servers.