Tünellerde güvenliğin sağlanması amacıyla araç hareketlerinin analizi
Analysis of vehicles? motion for the purpose of providing tunnel safety
  1. Tez No: 259868
  2. Yazar: ŞEVKET UMUT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASİF VAGİFOĞLU NABİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Motorlu araçların kapalı mekânlarda kullanılması sırasında kazaların oluşması, çok ciddi sorunlar doğurması nedeniyle kazalara sebebiyet verebilecek olayların önceden tahmin edilerek saptanması gerekmektedir. Karayolları tünellerinde gerçekleşen kazalar otoyolların diğer kısımlarında gerçekleşen kazalara oranla daha ağır olabilmektedir. Özellikle kazalardan sonra oluşan yangınlar vahim sonuçlar doğurabilmektedir.Çalışmada hızla kullanımı artan karayolları tünellerinde kazalara sebep olacak durumların en kısa zamanda tespit edilmesi amacıyla otomatik araç takip sistemi geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bunun gerçeklenebilmesi için tünel içinden alınan görüntülerin filtrelenmesi ve gürültülerden arındırılması, ham görüntü üzerinde nokta algılayıcılar, bölütleme, arkaplan modelleme yöntemlerinin gerçeklenerek nesne algılaması işlemleri yapılmıştır. Algılanan nesneler üzerinde nesne takibi için çeşitli yöntemler uygulanmıştır.Çalışmanın uygulamaya konulabilmesi durumunda tünellerde yaşanılan kaza oranında ciddi bir düşüş gözleneceği öngörülmektedir. Yapılan literatür taramalarında bu konuya yönelik yapılan çalışmalar olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmalardan faydalanarak ortaya daha etkin çalışabilecek yeni bir sistem koyulması düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Accidents occurring in tunnels by usage of vehicles in these environments can cause serious problems. Detecting incidents which may cause accidents can prevent loss of lives and properties. Accidents occurring in motorway tunnels may be more harmful when they are compared to the ones in highways. Especially effects of fire starting in tunnels following accidents are serious.In our work, it is aimed that developing a system which can detect incidents automatically. For automatically detecting incidents, a vehicle tracking approach is proposed. Algorithms such as point detectors, segmentation and background modeling are used in order to achieve object detection task. Various object tracking methods are applied on the moving objects which are detected in previous steps.In case of applying an automatic incident detection system to real world, it is estimated that accidents occurring in tunnels will decrease. By making a literature review presence of such systems are seen. With help of these works in literature, developing a more effective system is aimed.