Trabzon bölgesi brüt hidroelektrik enerji potansiyel analizi
The analysis of hydroelectric potential in trabzon region
  1. Tez No: 259869
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIZIR ÖNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Geniş bir içeriğe sahip olan enerji çok fazla derinliğe sahip ve birçok alt kola ayrılan stratejik bir konudur. Günümüzde ekonomik kararlılığın ve sürdürülebilir kalkınmanın temelleri çevreye duyarlı ve erkin bir enerji politikasından geçmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin gelecekle ilgili bir enerji politikalarının olması zorunludur.Ülkemiz enerji politikalarının ana hedefi, ihtiyacımız olan enerjinin zamanında, güvenilir, ucuz ve kaliteli şekilde elde edilmesidir. Bu politikalar çerçevesinde yerli kaynakların mümkün olduğunca kullanılması, devlet ve özel sektör ile yabancı sermayenin enerji alanındaki yatırımlarının arttırılması amacıyla önemli çalışmalar yapılmaktadır.Bu tez çalışması yedi bölümden ve eklerden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; enerji kaynakları, potansiyelleri, üstünlükleri ve sakıncaları, elektrik üretimindeki maliyetleri araştırılmış, bilimsel eserlerin incelenmesine yer verilmiştir. İkinci bölümde; Trabzon bölgesinde mevcut olan brüt hidroelektrik enerji potansiyelleri hesaplanmıştır. Üçüncü bölümde; bölgede 2005-2100 yılları arasında 5 yıllık periyotlarda elektrik enerjisi tüketimi tahmin edilmiş, hesaplanan brüt hidroelektrik enerji potansiyelin tamamının değerlendirilmesi halinde elektrik enerjisi tüketimini karşılama oranları ve ulusal enerji sistemine verilecek elektrik enerjisi miktarları bulunmuştur. Ayrıca, elde edilen bulgular ile bölgedeki hidroelektrik potansiyel değerlendirme çalışmaları karşılaştırılmıştır. Dördüncü bölümde çalışmadan elde edilen sonuçlar verilmiştir. Beşinci bölümde öneriler, altıncı bölümde kaynaklar ve yedinci bölümde ekler sunulmuştur.Bu çalışma doğrultusunda, Trabzon bölgesinde, brüt hidroelektrik potansiyelin tamamen kullanılmadığı, DSİ ve diğer kurumlar tarafından geliştirilmiş olan projelerle ise potansiyelin ancak %48'inin kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is a strategic subject that has a big content, deepness and lots of branches. In today?s world basis of the sustainable development and economical stability have been passing from the effective and environmental sensitive energy politics. Both developed and developing countries must have an energy politics for the future progresses.The main goal of our country's energy policies is to ensure cheap and high quality energy supporting the social and economical developments safely and on time. In the frame of these policies, making use of national sources utmost and increasing the government, private sector and foreign investments on energy field are important studies that have to be made.The study, consist of seven chapters and appendices. In the first chapter of the study, general knowledge about energy sources and the cost of electric production with its potentials, advantages and disadvantages as well as a general literature are presented. In the second chapter, gross hydroelectric energy potentials existing in Trabzon region is calculated. In the third chapter, for each 5 years period between 2005 - 2100, the electric energy consumptions in the regions is forecasted, all the gross hydroelectric energy potential is computed, the electric energy consumption meeting rations and interconnected electric energy quantities that will be processed into the system are calculated. Moreover, the evaluation studies of hydroelectric potential in the region are compared with obtained results. In the fourth chapter, the results of the study are listed. Fifth, sixth and seventh chapters includes recommendations, references and appendices respectively.This study shows that, the gross hydroelectric potential in Trabzon region is not fully used, even with the projects evolved by DSİ and other establishments, only %48 of the potentials will be able to be used.