Balık yemi içeriğinin kalkan balığı (Psetta maxima) gelişimi üzerine etkisi ve balığın yenilebilir kısımlarının biyokimyasal analizi
The effect of feed content on turbot growth and biochemicl analyis of the ediple part of fish
- Tez No: 259878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Su Ürünleri, Biochemistry, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Balık yetiştiriciliğinde kullanılan temel protein kaynağı balık unudur. Ancak son yıllarda balık unu temini zorlaşmakta ve fiyatı hızla artmaktadır. Balık unu yerine ucuz ve temini kolay alternatif kaynakların araştırılması büyük önem taşımaktadır.Son yıllarda besleme çalışmalarında çok yönlü enzim (biyokimyasal) çalışmaları yapılmaktadır.Bu çalışmada ilk olarak Kalkan balığının 0-100. günler arası API-Zym kiti ile ve spektrofotometrik olarak Tripsin, Lipaz ve Alkalin fosfataz aktiviteleri takip edilmiştir. Kalkan balığının larval dönemde gelişimi tamamlandıkça enzim aktivitelerinde boy ve ağırlık artmasıyla paralel olarak genel bir artış gözlenmiştir.Daha sonra yapılan 3 aylık büyütme çalışmasında Ticari olarak üretilen balık yemine alternatif protein katkı maddesi %5 ve %10 oranlarında katılarak kalkan balığının büyümesine etkisi belirlenmiştir. Aylık olarak yapılan ölçümlerle kalkan balıklarında boy-ağırlık artışı ile beraber yenilebilir kısımlarının biyokimyasal analizleri (protein, yağ ve yağ asitleri, karbonhitrat) incelenmiştir. Sonuçta katkısız grup ile katkı yapılan gruplar arasında istatistiki bir fark oluşmuştur (p< 0,05).
Özet (Çeviri)
The main protein resources used for growing fish is fish flour. However, providing fish flour has been difficult and its cost has been increasing fast in the last years. It becomes important to research providing alternative resources easly and cheaply instead of fish flour. In feeding studies, multiple ways of biochemically enzymes studies have been applied for last years,In this study, firstly trypsin, lipase and alkaline phos phatas activities were determined with API-Zym kit and spectrophotometer period from 0 to100 days in turbot larvae. In larval period of turbot fish enzymes activates were observed that general increases depend on larval growth.Later, growth studies were performed for duration of 3 months that fish feed traditionally produced added alternatively protein additive % 5and %10. Then, its effect was determined for the growth of turbot. Monthly changes in its length and weights were measured and part of fish?s meat, which can be eaten, was analyzed biochemically (protein, fat, fatty acids, carbohydrate). As a result, we found statistical differences between addicted group and no addicted group (p< 0,05).