Bazı heterosiklik shiff bazlarının asetikasit esterlerinin sentezi ve reaksiyonlarının incelenmesi
Synthesis of some heterocyclic schiff base acedicacide ester and investigation of their reactions
- Tez No: 259877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
[4-Amino-3-(4-metilfenil)-5-okso-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-1-il]asetik asit (43), literatür'de bilinen 4-amino-5-(4-metilfenil)-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-on'dan (41) başlanarak ve etil [4-amino-3-(4-metilfenil)-5-okso-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-1-il]asetat (42) oluşumu üzerinden elde edilmiştir. 41 Bileşiğinin değişik aromatik aldehitler ile muamelesi karşılık gelen ve (45) bileşiği hariç hepsi yeni olan Schiff bazları (44-48) elde edilmiş, ardından etil bromoasetat ile reaksiyona sokularak karşılık gelen ve (50) bileşiği hariç yeni olan etil 4-arilidenamino-3-(4-metilfenil)-5-okso-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-1-il]asetat (49-53)'lara dönüştürülmüştür.49-51 Nolu bileşiklerinin sodyum borhidrür ile indirgenme reaksiyonları ikişer farklı ürün, 2-(2-hidroksietil)-4-arilamino-5-(4-metilfenil)-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-on (55-57) ve [4-(4-arilamino-3-(4-metilfenil)-5-okso-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-1-il]asetik asit (58-60) bileşiklerinin oluşumu ile sonuçlanmıştır. Diğer taraftan 52 bileşiğinin aynı şartlarda indirgenmesi 2-(2-hidroksietil)-5-(4-metilfenil)-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-on (61) bileşiğini verirken 53 bileşiği 2-(2-hidroksietil)-5-(4-metilfenil)-4-[(piridin-4-ilmetil)amino]-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-on (62) bileşiğini oluşturmuştur.Çalışmanın bu adımında (49) ve (52) bileşiklerinin ayrı ayrı 3M HCl içinde asidik hidrolizi sırasıyla [4-{[(4-metoksifenil)metilen]amino}-3-(4-metilfenil)-5-okso-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-1-il]asetik asit (64) ve (3-(4-metilfenil)-5-okso-4-{[piridin-4-ilmetilen]amino}-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-1-il)asetik asit (65) bileşikleri oluşumuna yol açmıştır. 64 Bileşiğinin NaBH4 ile muamelesi, ile [4-[(4-metoksibenzil)amino]-3-(4-metilfenil)-5-okso-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-1-il]asetik asit (58) elde edilmiştir. Elde edilen 58 nolu bileşik H2SO4 varlığında mutlak etanol içinde geri soğutucu altında kaynatılmak suretiyle etil [4-[(4-metoksibenzil)amino]-3-(4-metilfenil)-5-okso-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-1-il]asetat (66)'a dönüştürülmüştür.66 Nolu bileşiğinin hidrazin hidrat ile reaksiyonu ise 67 nolu hidrazit olan 2-[4-[(4-metoksibenzil)amino]-3-(4-metilfenil)-5-okso-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-1-il]asetohidrazit 'in oluşumu ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, first of all, 4-amino-5-(4-methylphenyl)-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazol-3-one (41) was converted to ethyl [4-amino-3-(4-methyphenyl)-5-oxo-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-1-il]acetate (42) by the reaction of 41 with ethyl bromoacetate in basic media. Then, compound 42 was hydrolyzed to [4-amino-3-(4-methylphenyl)-5-oxo-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-1-yl]acetic acid (43) in acidic and basic media. The latter, compound 41 was converted to the corresponding Schiff bases (44-48) by the reaction with several aromatic aldehydes. Followed by the reaction with ethyl bromoacetate in basic media, thus; 4-arylidenamino-3-(4-methylphenyl)-5-oxo-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-1-yl]acetates (49-53) were obtained. Each of compounds 49-51 gave 2-(2-hydroxyethyl)-4-arylamino-5-(4-methylphenyl)-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazol-3-ones (55-57) and [4-(4-arylamino-3-(4-methylphenyl)-5-oxo-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-1-yl]acetic acids (58-60).On the other hand, the reduction of compound 52 resulted in the formation of 2-(2-hydroxyethyl)-5-(4-methylphenyl)-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazol-3-one (61), while the reduction of compound 53 produced 2-(2-hydroxyethyl)-5-(4-methylphenyl)-4-[(pyridin-4-ylmethyl)amino]-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazol-3-one (62). In this step of the study, compound 49 and 52 were hydrolyzed by using 3M HCl, hence; [4-{[(4-methoxyphenyl)methylene]amino}-3-(4-methylphenyl)-5-oxo-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-1-il]acetic acid (64) and (3-(4-methyphenyl)-5-oxo-4-{[pyridin-4-ylmethylene]amino}-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-1-yl)acetic acid (65) were obtained, respectively. The treatment of compound 64 with NaBH4 led to the formation of compound 58 as only one product. Compound 58 was converted to the corresponding ethyl ester (66) by refluxing it in the absolute ethanol in the presence catalytic amount of sulfuric acid.Finally, the reaction of compound 66 with hydrazine hydrate afforded 2-[4-[(4-methoxybenzyl)amino]-3-(4-methylphenyl)-5-oxo-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-1-yl]ace-tohydrazide (67).