L-fuzzy reel doğru üzerinde metrik
Metric on l-fuzzy real line
  1. Tez No: 259890
  2. Yazar: KERİM BEKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
?L-Fuzzy Reel Doğru Üzerinde Metrik? adlı bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, çalışmamızda kullanılan temel kavramlar ve teoremler verilmiştir.İkinci bölümde, L'nin tam kafes olması durumunda, L-fuzzy reel doğrusu üzerinde bir metrik tanımlanmıştır.Son olarak, L tam kafesi, zincir ve her elemanı kompakt olması durumunda, tanımlanan bu metriğe göre L- fuzzy reel doğrusunun tam olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study entitled ?Metric on L-Fuzzy Real Line? consists of two chapters.In the first chapter, fundamental concepts and theorems used in our study are explored.In the second chapter, a metric is defined on L-fuzzy real line where L is a complete lattice.Finally, according to this defined metric, the completeness of L-fuzzy real line, where L is a chain and its every element is compact, is proved.