Fuzzy normla elde edilen fuzzy topolojik uzaylar
Fuzzy topological spaces generated by fuzzy norm
- Tez No: 199853
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ivFUZZY NORMLA ELDE ED LENFUZZY TOPOLOJ K UZAYLAR(Yüksek Lisans Tezi)Mustafa ÖZBEYGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETBu tez çalışmasında; fuzzy normla elde edilen fuzzy topolojik uzaylar elealınmıştır. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde girişe yerverilmiştir. kinci bölümde, daha sonraki bölümlere yardımcı olması için fuzzyküme, fuzzy nokta, fuzzy seviye kümesi, fuzzy reel sayısı, fuzzy süreklilik, fuzzyyakınsaklık ve fuzzy Hausdorfftan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde fuzzynormlu lineer uzay tanımı verilmiş ve fuzzy normlu lineer uzayda yakınsak dizive Cauchy dizi arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca fuzzy norm ve fuzzymetrik arasındaki ilişki ispat edilmiştir. Son bölümde ise fuzzy normla eldeedilen fuzzy topolojik uzaylarda bazı tanım ve önermeler verilmiştir. Bunlarlailgili önermeler ispatlanarak aralarındaki ilişkiler incelenmiştir.Bilim Kodu : 204.1.132Anahtar Kelimeler : Fuzzy küme, Fuzzy reel sayısı, Fuzzy seviye kümesi,Fuzzy normlu lineer uzayı, Fuzzy topolojisiSayfa Adedi : 45Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Cemil YILDIZ
Özet (Çeviri)
vFUZZY TOPOLOGICAL SPACESGENERATED BY FUZZY NORM(M. Sc. Thesis)Mustafa ÖZBEYGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2007ABSTRACTIn this thesis, we have related fuzzy topological spaces generated by fuzzy norm.The thesis consists of four sections. In the first part the introduction takes place.In the second part it is examined fuzzy set, fuzzy point, fuzzy level set, fuzzy realnumber, fuzzy continuity, fuzzy convergence and fuzzy Hausdorff in order tohelp the more recent parts. In the third part definition of fuzzy normed linearspace is given and te relation between convergent sequence and Cauchysequence in a fuzzy normed linear space is researched. Furthermore, therelation between fuzzy metric and fuzzy norm is proved. In the last part somedefinitions and propositions are given in fuzzy topological spaces generated byfuzzy norm. Some related propositions proved and relations between them arealso given.Science Code : 204.1.132Key Words : Fuzzy set, Fuzzy real number, Fuzzy level set, Fuzzy normedlinearspace, Fuzzy topology.Page Number : 45Adviser : Prof. Dr. Cemil YILDIZ