Kaya bahçelerinin anlamsal farklılaşım tekniğine göre değerlendirilmesi
Evaluation of rock gardens according to the semantic differential technique
- Tez No: 259901
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüzde endüstrileşme ve yaşamın her alanında kendini hissettiren küresel ısınmanın olumsuz etkileri, peyzaj mimarlığı çalışmalarında da dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Tüm bu olumsuz faktörler, peyzaj planlamalarında, tasarımcıların yeni tasarım anlayışlarına ve alternatif çözümlere yönelmelerini gerektirmektedir. Bu bağlamda kaya bahçeleri, doğadaki bazı peyzaj karakterlerini kente taşıyarak, yoğun kent ortamlarında, doğadan gittikçe uzaklaşan insanları doğa ile yeniden buluşturma noktasında önemli bir görev üstlenmektedir.Yapılan bu çalışmada, kaya bahçelerinin peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi ve farklı ülkelerde yer alan bazı kaya bahçelerinin düzenlenme biçimleri arasındaki farklılıkların, kullanıcılar tarafından nasıl değerlendirildiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Japonya, İngiltere, İskoçya ve Türkiye'deki bazı kaya bahçeleri incelenmiştir. Kaya bahçelerinin görsel etkilerinin ortaya konmasına yönelik, bu alanlardan fotoğraflar çekilmiştir ve fotoğraflar Anlamsal Farklılaşım Tekniği ile farklı kullanıcı gruplarına uygulanan anketlerle değerlendirilmiştir.Sonuç olarak; diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, Türkiye'deki uygulamaların estetik ve nitelik açısından oldukça yetersiz olduğu ortaya çıkmıştır. Diğer ülkelerde yer alan kaya bahçelerinin, belirli bir tema ve stil doğrultusunda meydana geldiği ve o ülkeye ait bir peyzaj karakterini yansıttığı saptanmıştır. Çalışma sonucunda, kaya bahçesi uygulamalarında nelere dikkat edilmesi gerektiği ortaya konulmuş ve kaya bahçesi tasarımlarına ait önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently the negative effects of industrialization and global warming, which is being felt in every part of life, have been a very important component of landscape architecture studies. These negative factors necessitate landscape planning designers to bear new designing concepts and alternative resolutions. In these sense, rock gardens have an important role on bringing nature and the people, which are increasingly distanced from nature in dense urban environments, together by reflecting some natural landscape characters to cities.The aim of this study is to evaluate rock gardens in terms of landscape architecture and to find out how the users estimate the planning style differences of rock gardens that are located in different countries. For this purpose, specified rock gardens from Japan, England, Scotland and Turkey have been investigated. For determining visual effects of rock gardens, these areas have been photographed to analyze visual impact of these rock gardens and the pictures are evaluated by different questionnaire groups using Semantic Differential Technique.Consequently, as compared with other countries, the rock garden design works in Turkey have been found as unsatisfying in terms of aesthetics and quality. It has been detected that rock gardens in other countries have a specific theme and a style which represents a landscape character of the country they belong to. As a result of the research, it has been pointed out what to consider in rock garden design works and some suggestions about rock garden designs are given.