Orta yoğunlukta lif levha (MDF) üretiminde kullanılan üreformaldehit tutkalına farklı kimyasal maddeler ilave edilerek serbest formaldehit içeriğinin azaltılması
Decreasing in free formaldehyde emission by adding different chemicals into urea formaldehyde (UF) resin used for MDF production
  1. Tez No: 259900
  2. Yazar: SEVDA BORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA USTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lif ve Kağıt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, basınç kademeli sistem (pls) ilaveli preste, pres şartları optimize edilmeye çalışılmış, en iyi özellikleri sağlayan pres koşulları esas alınarak farklı oranlarda serbest formaldehiti azaltıcı kimyasallar 1:1.17 mol oranlı üre formaldehit (ÜF) tutkalına ilave edilerek deneme levhaları üretilmiştir. Bu deneme levhalarının, serbest formaldehit değerleri, fiziksel özelliklerinden 24 saatte su alma ve 24 saatte kalınlığına şişme değerleri, mekanik özelliklerinden de yüzeye dik çekme direnci, eğilme direnci ve elastikiyet modülü değerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Her bir levhaya ait kontrol levhaları da üretilerek hem fiziksel ve mekanik özelliklerde hem de serbest formaldehit değerlerinde meydana gelen değişimlerde kullanılan kimyasal maddelerin etkinliği ve kimyasal maddenin artan oranlarına karşın azalan tutkal kullanım oranının etkileri değerlendirilmiştir.Bu çalışma sonucunda; kimyasal madde türünün, kimyasal madde ve tutkal kullanım oranının, üretilen Orta Yoğunlukta Liflevhaların (MDF) özellikleri üzerinde farklı etkiler gösterdiği belirlenmiştir. Kimyasal maddelerin oranı arttıkça, serbest formaldehit değerlerinde önemli oranda azalma, su alma ve kalınlığına şişme değerlerinde artış, çekme mukavemeti, eğilme direnci ve elastikiyet modülü değerlerinde ise azalma elde edilmiştir. Ayrıca, gerek fiziksel ve mekanik özellikler açısından gerek serbest formaldehit değerleri açısından kullanılan amin bileşiklerinden metilamin, siklopentilamin, propilamin ve etilaminin tüm kimyasal maddeler içerisinde en iyi sonuçları verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, fiberboards were produced with adding different ratios of formaldehit scavengers to urea formaldehyde resin has 1:1:17 mole ratio (U/F) under the optimized res conditions. Free formaldehyde content, some physical properties such as thickness swelling and water absorption values after 24h in distilled water; some mechanical properties such as internal bond, modulus of rupture and modulus of elasticity were determined. The effect of chemicals and their increasing ratios and decreasing resin ratios were evaluated on some of the physical and mechanical properties and on the changes of free formaldehyde content.It was concluded that the chemicals type, chemicals and resin ratios had different effects on the properties of MDF. It was determined significant decresases on free formaldehyde emission with inscreasing chemical ratios. Furthermore water absorption and thickness swelling values showed increasing tendency while internal bond, modulus of rupture and modulus of elasticity showed decreasing tendency. Moreover, the best results were obtained with amine compounds such as methylamine, cyclopentylamine, propylamine, and ethylamine in terms of pyhsical and mechanical properties and free formaldehit emissions.