Kaya bahçeleri planlama ilkeleri ve uygulama teknikleri ile Ege Bölgesi koşullarında kaya bahçelerinde kullanılmaya uygun bazı bitki türleri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 46777
  2. Yazar: SIRMA YILMAZCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. E. VECDİ KÜÇÜKERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
6. ÖZET Canlı ve cansız materyallerin uyumlu kombinasyonu sonucu gerçekleştirilen kaya bahçeleri, günümüzde tercih edilen en ilgi çekici ortamlardan biridir. Bu tür uygulamalarda amaç, kaya ve bitkilerin doğal ortamlarındaki görünümlerini minyatür olarak bahçeye taşımak, kayaları kullanarak bu bitkilere doğal yaşam ortamı sağlamak, böylece kaya, bitki ve bazen de su öğeleriyle estetik ve doğala yakın mekanlar oluşturmaktır. Bu çalışma; kaya bahçelerinin tanımı, çevre düzenlemelerindeki yeri. önemi, planlama ilkeleri ve uygulama tekniklerinin ortaya konulması yanında, Ege Bölgesi koşullarında kaya bahçelerinde kullanılmaya uygun tek, iki ve çok yıllık bitkiler ile bodur ağaççık ve çalıları belirlemeyi hedeflemiştir. Bitki seçimindeki kriterler, Ege Bölgesi'nde, kayalık alanlarda özellikle deniz seviyesiyle 1000m arasında yaşayabilir olması, ekstrem koşullara dayanıklılığa gösterişli yaprak ya da çiçeklere sahip olması, uzun süre çiçekli kalabilmesi ve üretim kolaylığıdır. Araştırma sonucunda tesbit edilen türler Ege Bölgesi'nin kıyı kesiminde yani Ege Bölümü'nde. kaya bahçelerinde kültüre alınarak kullanılabilecek uygun bitkilerdir. 117
Özet (Çeviri)
SUMMARY Rock gardens that realize the result of the combination of living and non-living materials are one of the most interesting environments which are preferred nowadays. The aim in this kind of constructions, bringing the aspects of the rock and alpin plants in their natural environments, ensure natural living environments to them by using the rocks, in this way to realize closely natural environments by the help of rock, plant and sometimes water. This research; besides the explanations of rock garden concept, place in landscape designs, importance, planning principles and construction technics, aimed to determine annual, biennial, perennial plants and dwarf trees and shrubs which are suitable to use in Aegean Region conditions. Criteria in choosing the plants are to be alive in Aegean Region, in rocky places especially between sea level and 1000m, resistance to the extreme conditions, to have striking leaves or flowers, to be flowered for along time and easiness of propagation. Plants that are established in the result of the search, are suitable kinds that can be use in rock gardens by propagating, on the coastal side of Aegean Region, namely Aegean part. 18