Statik itme analizi yöntemiyle betonarme yapıların incelenmesi
The analysis of the reinforced concrete structures by static pushover method
- Tez No: 259909
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KOZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yapıların deprem yükleri altındaki doğrusal olmayan davranı?larını belirlemede statik itmeanalizi yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalı?manın amacı betonarme yapılarınperformanslarını belirmek için kullanılan doğrusal olmayan statik artımsal itme analizlerinindeğerlendirilmesidir. TS500 ve Türk Deprem Yönetmeliği'ne göre modellenmi? mevcut 3 katlıbetonarme çerçeve sistemlerin farklı deprem yükleri (üçgen yayılı e?değer deprem yükleri,düzgün yayılı e?değer deprem yükleri ve karelerinin toplamının karekökü (SRSS) yöntemiylebulunan modal deprem yükleri) altında statik itme analizleri yapılmı?tır. Bu yanal yük biçimlerikullanılarak, çerçeve sistemler itilmi? ve statik itme eğrileri elde edilmi?tir. Statik itme analizi içinSap2000 programı kullanılmı?tır.
Özet (Çeviri)
Static pushover curve is widely used to determined the non linear behaviour of structures.The aim of this study is to assess static pushover analyses of concrete structures. TS500 andTurkish Earthquake Code according to the modeled existing three-storey concrete framesystems, different earthquake loads (triangles spread equivalent earthquake loads, uniformequivalent earthquake loads and the sum of squares of the square root of (SRSS) method themodal earthquake loads) under the static thrust were analyzed. Lateral loads by using thisformat, frame systems and it static thrust curves were obtained. Sap2000 program is used forstatic pushover analysis.