Orta kütleli küresel çekirdeklerin Gamow-Teller geçiş şiddetlerinin hesaplanması
- Tez No: 259907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
Bu çalışmada, A=50-70 kütle bölgesindeki küresel çift çekirdeklerin Gamow-Teller (GT)geçiş şiddet dağılımları Pyatov Yöntemi ve Kuazi Parçacık Rastgele FazYaklaşımı(Quasiparticle Random Phase Appraximation) çevresinde incelenmiştir. Buamaçla, 54-56Fe, 58-64Ni izotopları için ß± Gamow-Teller geçişlerine ait geçiş şiddetdağılımları B(GT) hesaplanmıştır. Deneysel çalışmalara yol göstermesi için, 54-56Fe, 58-64Ni izotopları için ß± Gamow-Teller geçişlerine ait geçiş şiddeti rezonans enerji değerleriteorik olarak elde edildi. ß geçiş özelliklerinin incelenmesi kapsamında ikinci olarak, 54Feve 56Fe çekirdekleri için ß- Gamow Teller geçiş şiddetlerinin enerjiye göre grafiği çizildi.Buna göre, 54Fe çekirdeği için, 0-8 MeV'lik düşük enerjili bölgede üç tane Gamow-Teller(GT) durumları, 8-20 MeV'lik orta enerjili bölgede ise altı tane GT durumları eldeedildi. 56Fe çekirdeği için, 0-8 MeV düşük enerjili bölgede beş adet GT durumları, 8-20MeV enerjili orta bölgede ise beş adet GT durumları elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the Gamow-Teller transition strengths for spherical nuclei in the mass region ofA=50-70 has been studied by using Pyatov Method within the framework of QuasiparticleRandom Phase Approximation(QRPA). Within this purpose, ß± Gamow-Teller transitionresonance energies have been theoretically determined for 54-56Fe, 58-64Ni isotopes. In order toguide the experimental studies, Within content of the study of ß transition properties, assecond step, for 54Fe and 56Fe isotopes, the graph of ß- Gamow Teller transition strengthagainst energy has been plotted. According to these graphs, for 54Fe isotope, three Gamow-Teller resonance energy states in the energy region of 0-8 MeV, and six Gamow-Tellerresonance energy states in the energy region of 8-20 MeV have been obtained. for 56Feisotope, five Gamow-Teller resonance energy states in the energy region of 0-8 MeV, and fiveGamow-Teller resonance energy states in the energy region of 8-20 MeV have been obtained.