Bitkisel yağların ozonlanması ve antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi
Ozonation of vegetable oils and determination of antimicrobial activity
  1. Tez No: 259937
  2. Yazar: EVREN ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada kullanılan pirinç kepeği yağı % 37 oleik asit (C18:1) ve % 42 linoleik asit (C18:2), fındık yağı ise % 79 oleik asit (C18:1) ve %13 linoleik asit (C18:2) içermesi yönünden doymamış yağ asitlerince oldukça zengin bitkisel yağlardır.Bu çalışmada, bitkisel yağların ozonlanarak yapılarının modifiye edilmesi ile antimikrobiyal aktiviteleri incelendi. Fındık yağının ozonlanması sonucu kayda değer bir değişme gözlenmedi. Pirinç kepeği yağının ozonlanması sonucu elde edilen, ozonlanmış pirinç kepeği yağı (ORBO)'nın peroksit sayısı 10,21 mmol-equiv.Kg-1'den 972,71 mmol-equiv.Kg-1'e çıkmıştır. ORBO'nun minimum inhibisyon konsantrasyonu (MIC) değerleri 0,73 ? 1,88 mg/mL arasında kullanılan test mikroorganizmasına göre değişmiştir. Böylece, en iyi MIC değerinin Enterobacter aerogenes üzerinde (0,73 mg/mL) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study in used; rice bran oil (RBO) containing 37% oleic asid (C18:1) and 42% lineoic asid (C18:2) and hazelnut oil (HO) containing 79% oleic asid (C18:1) and 13% lineoic asid (C18:2) are quiately great vegetable oils owing to the unsaturated fatty asid.Antimicrobial activities has been examined by modifying to ozonize the structure of these oils. Any appreciable variation has not been observed, considering to ozonize the hazelnut oil (OHO). Also peroxide value of ozonized rice bran oil (ORBO) has increased from 10,21 mmol-equiv.kg-1 to 972,71 mmol-equiv.kg-1, considering to the conclusion of ozonation of the rice bran oil. It has observed that minimum inhibition concentration (MIC) values of ORBO has changed by test microorganism whose value is between 0.73 and 1.88 mg/ml, so optimum MIC value has been observed on Enterobacter aerogenes (0.73 mg/ml).