Öklid ve Minkowski uzaylarında bertrand d-eğrileri
Bertrand partner d-curves in Euclid 3-space and Minkowski 3-space
- Tez No: 259938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, Öklid 3-uzayı ve Minkowski 3-uzayındaki temel tanım ve teoremler verilmiştir.İkinci ve üçüncü bölümler bu tezin orjinal kısımlarıdır.İkinci bölümde, öncelikle Öklid 3-uzayında Bertrand partner -eğrilerinin tanımı verilmiştir. Ayrıca, Öklid uzayında yönlendirilmiş ve yüzeyleri üzerinde tamamen yatan Bertrand partner -eğrilerini karakterize eden teoremler ve şartlar takdim edilmiştir.Üçüncü bölümde, öncelikle Minkowski 3-uzayında Bertrand partner -eğrilerinin tanımı verilmiştir. Buna ek olarak, Minkowski uzayında yönlendirilmiş ve yüzeyleri üzerinde tamamen yatan Bertrand partner -eğrilerini karakterize eden teoremler ve şartlar takdim edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters.In the first chapter, basic definitions and elementary theorems are given in Euclidean 3-space and in Minkowski 3-space .The second and third chapters are original parts of this thesis.In the second chapter, firstly the definition of the Bertrand partner D-curves is given in the Euclidean 3-space . Furthermore, the theorems and the conditions which characterize the Bertrand partner D-curves lying fully on the oriented surface and in Euclidean space are introduced.In the third chapter, firstly the definition of the Bertrand partner D-curves is given in the Minkowski 3-space . Furthermore, the theorems and the conditions which characterize the Bertrand partner D-curves lying fully on the oriented surface and in Minkowski space are introduced.