Distribution patterns of bats in Eastern Mediterranean region through a climate change perspective
İklim değişikliği perspektifinde Doğu Akdeniz bölgesinde bulunan yarasalarin dağılım şekilleri
  1. Tez No: 259945
  2. Yazar: ARİ KEŞİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. HUGO REBELO, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM RAŞİT BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İklim değişikliğinin farklı türlere etkisi çeşitli coğrafyalarda birçok kez analiz edilmesine rağmen Türkiye ve çevresini kapsayan bölgede bu tür araştırmalar pek bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı iklim değişikliğinin 18 farklı yarasa türünü Doğu Akdeniz Bölgesi'nde nasıl etkileyeceğini belirlemektir. Çalışmada türlerin farklı noktalardaki gözlem verisi ve bu noktalardaki ilgili iklim tahminleri kullanılarak yarasa türlerinin 2020, 2050 ve 2080 yıllarındaki potansiyel coğrafi dağılımı hesaplandı. Modellemelerde Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC)'nin iki farklı iklim değişikliği senaryoları (A2A ve B2A) ana faktör olarak kullanıldı. Sonuçlar iklim değişikliğinin yarasaların çalışılan coğrafyada 21.yüzyıl boyunca iki alanda (yarasa tür çeşitliliğinin azalması ve yarasaların yaşayabilecekleri toplam alanın azalması) olumsuz olarak etkileneceğini ortaya çıkardı. Bu etkiler daha ciddi olarak Türkiye'nin kıyı alanlarında, Türkiye'nin kuzeybatısında, Kızıldeniz'in kıyı alanlarında, İsrail, ve Suriye ve Ürdün'ün batısında gözleneceği sonucu ortaya çıkmıştır. Çalışmadaki ana sınırlama, etkileyici faktör olarak sadece iklim değişkenlerinin kullanılması ve buna bağlı olarak herhangi bir arazi örtüsü veya yaşama alanı verisinin gözardı edilmesi oldu.Bu kısıtlamalar dolayısıyla bu modelleme çalışması ?olabilecek en iyi senaryo? şeklinde yorumlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The impact of climate change on different species has been analyzed multiple times in various geographies. The main aim of this study was to determine how climate change will affect 18 different bats species in the eastern Mediterranean region. Using presence only modelling techniques and relevant bioclimatic data forecasts according to two different climate change scenarios (A2A and B2A) of Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC), the potential geographic distribution of bat species in the eastern Mediterranean region for current period and the years 2020, 2050 and 2080 was modelled. The results suggest that climate change will affect bats negatively throughout the 21st century in the studied area on two fronts: i) species richness will deteriorate, and ii) the total area occupied by bats will decline. These impacts will be more severely observed in Turkey?s coastal areas, northwest Turkey, Red Sea coasts, Israel, and west of Syria and Jordan. Using only bioclimatic variables as factors and thus not using any land cover (or habitat) data was the main limitation of the study. Hence the models and results of the study present ?best case? scenarios.