Impacts of land use change on soil respiration and elemental carbon in the forests of Karasu district
Arazi kullanım değişiminin Karasu bölgesinde toprak solunumu ve elemental karbon a etkisi
- Tez No: 259944
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGUN, PROF. DR. TURGUT ONAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Karasu Bölgesi son yıllarda yoğun olarak tarım üretimi yapabilmek amacıyla ormansızlaştırılmaya maruz kalmaktadır. Bu bölge ormansızlaştırılmış alanlar içerisinde Türkiye'de en önemli ve hassas yörelerden bir tanesidir. Bu çalışmanın amacı Karasu Bölgesi'ndeki arazi kullanım değişiminin toprak solunumu ve elemental karbon uzerine olan etkisini belirlemektir. Ayrıca, mevsimsel değişimlerin bu parametreler üzerine olabilecek etkilerinin belirlenmesi bu projenin diğer bir amacıdır. Bu nedenle proje süresi boyunca dört ayrı mevsimi kapsayacak şekilde 2008 ve 2009 yıllarında saha çalışmaları yapılmıştır. Koordinatları belirlenmiş ormanlık ve ormansızlaştırılmış noktalardan toplam 900 toprak numunesi alınarak ölçümler yapılmıştır. Çalışmanın kapsamında coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama teknikleri, arazi ve laboratuar çalışmaları ile birlikte kullanılmış ve çıkan sonuçlar İstatiksel olarak değerlendirilmiştir. Yapılan saha çalışmalarında toprak solunumu ölçülmüş ve bu çalışmalar esnasında alınan toprak örnekleri üzerinde de laboratuar çalışmaları yürütülerek, toprak elemental karbon, karbon / azot oranı, mikrobiyal solunum, pH, elektriksel iletkenlik, toprak organik maddesi, toprak gravimetrik nemi ve toprak tekstür yapısı belirlenmiştir. Arazi kullanımı değişimi ile mevsimsel değişimin toprak solunumu ve elemental karbon ortalama değerleri arasında anlamlı istatistiksel farklar oluşturduğu gözlenmiştir. Genel olarak, arazi kullanımındaki değişim sonucunda ormanlık alanlardaki elemental karbonun %27, ve toprak solunumunun %34 oranlarında ormansızlaştırılmış alanlardaki değerlerden daha yüksek olduğu istatistiksel olarak bulunmuştur. Ayrıca, toprakta bulunan kil mineralleri ile toprak solunumu ve özellikle elemental karbon değerleri arasında yüksek korelasyon bulunmuştur. Jeoistatistik analizler kullanarak Karasu Bölgesi için elemental karbon ve toprak solunumu uzaysal ortalama değerleri hesaplanmıştır. Bu çalışma kapsamında geliştirilen veri analizi ve değerlendirme metotları farklı bölgelerde yapılacak toprak karbonu ve emisyonu konulu başka çalışmalarda örnek olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In recent years, expansion of agricultural activities in the Karasu region which is located in northwest Turkey has led to significant deforestation. As a result, deforestation in this region is one of the most critical in Turkey. The purpose of this study is to evaluate the impact of land use change on soil respiration, soil elemental carbon in the Karasu District. The study also assess the potential seasonal changes on these three key parameters. To achieve this purpose, field trips were carried out over four seasons in 2008-2009. In total 900 soil samples from forested and deforested lands were collected. Geographical Information Systems (GIS) Remote Sensing Technologies (RST) were employed in conjunction with in situ measurements, laboratory experiments and statistical analyses. Soil respiration was measured in situ while soil samples were collected for the laboratory determination of soil elemental carbon (C) and nitrogen (N), C:N ratio, microbial respiration, soil organic matter (SOM), electrical conductivity, gravimetric moisture content, pH and soil textural structure. Analysis of the collected data indicated that the differences in mean soil respiration and elemental carbon due to land use and seasonal variations were statistically significant. The average annual soil respiration and elemental carbon in forested lands was about 27% and 34% higher than that from deforested lands. The statistical analyses also showed that the clay content exhibited high correlations with soil respiration and, particularly, with elemental carbon. Geostatistical analysis was conducted to calculate the spatial average values of soil respiration, surface elemental carbon. The data analyses and interpretation methods developed in this study can serve as an example for future studies in other geographical regions involving the evaluation of soil carbon content and emissions.