Ticari binalarda uygulanan kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerinin teknoekonomik analizi
Technoeconomical analysis of cogeneration and trigeneration applications in commercial buildings
- Tez No: 259954
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN HAKAN SEVİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez çalışmasında Avrupa ve Amerika'da ticari binalar ve özellikle üniversite kampuslarında sıklıkla kullanılan, birleşik ısı ve güç sistemleri teknolojik olarak incelenmiştir. Bu sistemlerin amacına hizmet edebilecek şekilde verimli olarak kullanılabilmesi için kapasite seçiminin doğru yapılmasının önemi vurgulanmıştır. Kojenerasyon ve trijenerasyon sisteminde türbin verimleri düşük yükte çalışma durumunda çok düşük olmaktadır. Ayrıca absorpsiyonlu soğutma sistemleri kısa süreli dur kalk çalışmaya göre dizayn edilmemişlerdir, çalışma rejimine gelmeleri zaman almaktadır. Bu nedenle ticari binalarda uygulanan kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerinin ekonomik bir şekilde çalışabilmesi için şebeke elektriği bağlantısı, yardımcı kazan ve elektrikle çalışan mekanik bir soğutma sistemi de içermesi gerektiği belirlenmiştir. Bu yardımcı ekipmanları içeren, en ekonomik çalışmayı sağlayacak basit çevrimli kojenerasyon veya trijenerasyon sisteminin kapasitesinin belirlenmesi için excel'de saatlik enerji tüketimi üzerinden hareket eden bir program geliştirilmiştir.Bu programa Sabancı Üniversitesinin saatlik enerji tüketimleri girilerek üniversite kampusuna kurulabilecek bir trijenerasyon sistemi ile bugünkü duruma göre elde edilebilecek maksimum net kar ve bu maksimum net karı sağlayacak tesis kapasitesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis CHP (combine heat and power) systems which are frequently used in commercial buildings in America and Europe are technologically studied. Importance of selecting right capacity, for using such kind of systems with high efficiency as it?s aim, has been told. In cogeneration and trigeneration systems turbine efficiencies are very low while system is operating in partial load. Additionally absorption soğutma sistemis are not designed to cycle on and off quickly, starting up and reaching equilibrium temperatures is taking time. Because of that cogeneration and trigeneration systems should have consist electricty grid connection, auxiliary boiler and an electrically driven centrifugal soğutma sistemi for operating economically. An excel programme has been developed for determining the capacity of simple cycle cogeneration or trigeneration system which provide the most economically operation.By entering hourly energy consumption values of Sabancı University to this programme the total benefit respect to existing situation and the capacity which can provide maximum benefit has been determined.