Tanacetum kotschyi (Boiss.) bitkisi üzerinde fitokimyasal araştırmalar ve biyoaktivite çalışmaları
Phytochemical researches and bioactivity studies on the plant of Tanacetum kotschyi (Boiss.)
  1. Tez No: 259962
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZHUN GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Kimya, Biology, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tanacetum türlerinden biri olan Tanacatum kotschyi (Boiss.) ülkemizde Güney Doğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere birçok yerde doğal olarak yetişmektedir. Bu çalışmada Van ilinin Güzeldere Geçit' inden toplanan Tanacetum kotschyi bitkisi üzerinde fitokimyasal ve biyolojik aktivite çalışmaları yapılmıştır. Bitkinin gövde etil asetat ekstresi ile çalışılmış ve sekonder metabolitler kolon kromatografisi (CC), ince tabaka kromatografisi (TLC), yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC), orta basınçlı sıvı kromatografisi (MPLC) ve yüksek performanslı ince tabaka kromatografisi (HPTLC) gibi kromatografik yöntemler kullanılarak izole edilip saflaştırılmıştır. İzole edilen bileşiklerin kimyasal yapıları ise; 1H NMR ,COSY, 13C NMR, APT, HMBC, HMQC, UV/VIS ve IR gibi spektral yöntemlerle belirlenmiştir. İzolasyon sonucu bir seskiterpen lakton; achillin, iki flavonoid; salvigenin (6-metoksiapigenin 4'-7 dimetileter), 6,7,3',4'-tetrametoksi luteolin (6,7,3',4'-tetrametoksi apigenin), bir steroid, ß-sitosterol ve bir de fenolik yapıya sahip bileşiklerden 7-hidroksi 6-metoksi kumarin elde edilmiştir. Ekstrelerin ve izole edilen bileşiklerin yapıları aydınlatıldıktan sonra antioksidan ve antimikrobiyal aktivite testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tanacetum kotschyi (Boiss.) (Compositae) grows mainly in the South Eastern part of Turkey. Tanacetum kotschyi was collected from Güzeldere Pass (Van) in 1999. In this study phytochemical and biological activity analyses have been conducted on the ethyl acetate extract of the aerial parts of T. kotschyi. The secondary metabolites have been isolated by means of chromatographic methods such as column chromatography (CC), thin layer chromatography (TLC), high pressure liquid chromatography (HPLC), medium pressure liquid chromatography (MPLC) and high performance thin layer chromatography (HPTLC). Chemical structures of the pure compounds have been identified by means of spectral methods such as 1H NMR, COSY, 13C NMR, APT, HMBC, HMQC, UV/VIS and IR. A sesquiterpene lactone; achillin, two flavonoids; salvigenin (6-methoxyapigenin7,4?-dimethylether), 6,7,3?,4?-tetramethoxyluteolin, a phytosterol; ß-sitosterol and a phenolic compound; 7-hydroxy 6-methoxy coumarin have been isolated from the EA extract of the aerial parts of Tanacetum kotschyi. The MeOH and EA extracts of the plant and the pure secondary metabolites were evaluated for antimicrobial and antioxidant activities.