Duran bir hava yastıklı araçta yastık aerodinamiğinin sayısal olarak incelenmesi
Computational analysis on aerodynamic characteristics of an air cushion vehicle in hovering motion
- Tez No: 259960
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada bir hava yastıklı araç modelinin aerodinamik karakteristikleri üç boyutlu daimi bir türbülanslı akış durumu için sayısal olarak incelenmiştir.Sayısal çözümler, hesaplamalı akışkanlar dinamiği(HAD) alanında yaygın olarak kullanılan bir akış modelleme programı olan FLUENT yardımı ile yapılmıştır.İlk olarak hava yastıklı araçlar ve bunlara ilişkin ortaya çıkmış olan teorilerden bahsedilmiş, bunu takiben hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin temelleri üzerinde durulmuş ve sonrasında taşıt aerodinamiği alanında yaygın olarak bilinen bir referans araç modeli olan Ahmed modeli üzerinde sayısal çözüm uygulaması yapılmıştır.Son olarak sayısal çözümler yatay doğrultuda hareketsiz olup havada asılı duran bir hava yastıklı araç için gerçekleştirilmiş, hava yastığı oluşumu ve buradaki akış hareketleri ile ilgili sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu çözümler değişen fan basınçları ve hava açıklıkları için tekrarlanarak sonuçlar arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Daha sonra yatay doğrultuda ilerleyerek süzülme hareketi yapan araç için sayısal çözümler yapılmış ve çeşitli çözüm ağları ve sınır şartları için çözümler tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on numerical solution for a three-dimensional, steady turbulent flow over and inside an air cushion vehicle(ACV) model in order to investigate the aerodynamic characteristics it has.Numerical solutions have been carried out by means of a widely used computational fluid dynamics (CFD) flow modeling software, FLUENT.Firstly, some information about ACV? s and related theories has been introduced; and then fundamentals of the CFD have been briefly handled. Afterwards, a numerical solution has been applied on a well-known reference vehicle model: Ahmed body.Finally, some numerical solutions have been carried out for the subject ACV model with various values of fan pressure and air clearance parameters, in case of hovering mode. After that, numerical solutions for planing motion of the ACV model have been executed for different boundary conditions and solution domains.