Experimental and numerical investigation of flow field around flapping airfoils making figure-of-eight in hover
Havada asılı konumda sekiz şekli çizerek çırpan kanat profillerinin etrafındaki akış alanının sayısal ve deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 259964
  2. Yazar: ÖZGE BAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. NAFİZ ALEMDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı havada asılı durumda sekiz şekli üzerinde hareket eden çırpan kanat profili etrafındaki akış alanını incelemek ve bu hareketin sonuçları ile farklı bir havada kalma durumu olan çizgisel hareketin sonuçlarını karşılaştırmaktır. İki boyutlu bu modların aerodinamik özellikleri düşük Reynolds sayısında sıkıştırılamaz laminar akış içinde hem sayısal (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği, HAD) hem de deneysel yöntemler (Parçacık Görüntüleme ile Hız Ölçümü, PGHÖ) kullanılarak analiz edilmiştir. Sayısal analizler y yönündeki hareket genliği, hücum açısı, Reynolds sayısı ve kamburluklu gibi farklı parametrelerin aerodinamik kuvvet katsayıları ve girdap oluşum mekanizmalarının üzerindeki etkisini incelemek için gerçekleştirilmiştir. Simetrik ve kamburluklu kanat profilleri üç farklı başlangıç hücum açısında çizgisel çırpma hareketini de içeren y yönündeki beş farklı hareket genliği için incelenmiştir. Deneysel çalışmalar sayısal çözümleri doğrulamak için Reynolds sayısı 1000'de simetrik ve kamburluklu kanat profilleri kullanılarak üç farklı hücum açısında sadece çizgisel kanat çırpma hareketi için gerçekleştirilmiştir. Hesaplanan girdap yapıları deneysel çalışmlardan elde edilen girdap eşeğrileri ile karşılaştırılmıştır ve sekiz şekli üzerinde gerçekleşen hareketin çizgisel harekete göre avantajları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the flow field around a flapping airfoil making figure-of-eight motion in hover and to compare these results with those of linear flapping motion. Aerodynamic characteristics of these two-dimensional flapping motions are analyzed in incompressible, laminar flow at very low Reynolds numbers regime using both the numerical (Computational Fluid Dynamics, CFD) and the experimental (Particle Image Velocimetry, PIV) tools. Numerical analyses are performed to investigate the effect of different parameters such as the amplitude of motion in y-direction, angle of attack, Reynolds number and camber on the aerodynamic force coefficients and vortex formation mechanisms. Both symmetric and cambered airfoil sections are investigated at three different starting angles of attack for five different amplitudes of motion in y-direction including linear flapping motion. Experimental simulations are performed in order to verify the numerical results only for linear motion at Reynolds number of 1000 for symmetric and cambered airfoils at three different angles of attack. Computed vortical structures are then compared to vorticity contours obtained from the experiments and advantages of figure-of?eight motion over linear motion are discussed.