Lastik ve çelik alaşım tekerlekli metro araçlarının taşıma maliyetleri analizi ve karşılaştırılması
Comparission and carrying cost analysisof rubber tired and steel alloy wheel metro systems
- Tez No: 259963
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, ülkemizde gelişmekte olan raylı sistemlere alternatif olarak düşünebilecek olan lastik tekerlekli metro sistemlerinin metro sistemi ile karşılaştırılması yapılarak toplu taşıma sistemlerinde maliyet analizi açısından verimliliğinin araştırılmasıdır.Ülkemizde yaygın olarak kullanılmakta olan otobüs sistemlerinin işletme ve ilk yatırım maliyetleri düşük olsa da özellikle Büyükşehirlerde gerekli konfor ve hizmet düzeyini sağlayamaması, mevcut işletme koşullarında yetersiz kalması ve artan yolculuk taleplerine cevap verememesi, kent yöneticilerini kentiçi toplu taşıma projelerinde raylı sistemlere yöneltmektedir. Raylı sistemler ise çok yüksek yatırım maliyetleri, uzun süren yapım süreleri ve sınırlı erişim alanları gibi problemlerle kısa ve orta vadede sorunlara çözüm olamamaktadır. Bu noktada otobüs ve raylı sistemlerin olumlu yönlerini alıp olumsuz yönlerini gideren lastik tekerlekli metro sistemleri, özellikle kaynak sıkıntısı çeken ve gelişen ülkelerde raylı sistemlere karşı alternatif çözüm yolu olmuştur.Tez çalışmamda toplu taşıma sistemleri hakkında bilgiler verilmiş, ardından dünyada kullanılan lastik tekerlekli metro sistemleri tanıtılmış ve inşaat aşamasında olan Kadıköy-Kartal metro hattı örnek alınarak metro ve lastik tekerlekli metro sistemlerinin karşılıklı maliyet analizi yapılmıştır.Anahtar kelimeler : Lastik tekerlekli metro, metroleybüs, toplu taşıma sistemleri, Kadıköy-Kartal metro hattı projesi
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis, devoloping alternetives to rail system could be thought of as a rubber tyred metro system to metro systems and the comparison made in the public transportation systems in terms of cost-effectiveness analysis is to investigate in our country.In our country, widely used bus system operation and the initial investment cost low even if necessary, especially in metropolitan, comforts and services can not provide the level of current business conditions remain poor, and increased travel demand can not respond to the city administrators urban mass transit projects rail systams directs. Rail systems, can not be a short and medium term solutions to problems because of very high investment costs, construction time and long-lasting problems such as limited access areas. At this point, the positive aspects of bus and rail system to take the rubber-tyred subway system goes negative aspects, especially the shortage of resources in developing countries attract and against rail system has become an alternative solution.In my thesis some informations has been given about public transportation using in the world and rubber tyred subway systems and conducted the construction phase Kadıköy-Kartal metro line example by taking subway and rubber tyred subway systems of mutual cost analyses.Keywords : Rubber tyred metro, metroleybus, public transportation, Kadıkoy-Kartal metro line project