PLC ve asenkron motor ile garaj kapısı kontrolü
Garage door control with PLC and asynchronous motor
  1. Tez No: 259965
  2. Yazar: DENİZ AKÇURA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. HÜLYA OBDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde kumanda sistemlerindeki gelişmelere paralel olarak PLC cihazının kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. PLC' nin kullanılmasının teknolojik üstünlüklerinin yanında, ileri seviyede ve karmaşık kumanda sistemlerinde maliyetleri de azalttığı görülmektedir.Bu çalışmada PLC ve 3 faz asenkron motor kullanılarak endüstriyel bir sistem olan seksiyonel garaj kapısının uygulaması gerçekleştirilmiştir.Çalışmanın ilk bölümünde PLC ve PLC' nin genel kullanım alanları hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde konu genişletilerek PLC' nin tarihçesi, PLC kullanmanın sağladığı yararlar ve PLC elemanları ile ilgili konular ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise PLC' lerin çeşitleri, işlevleri ve PLC' lerde kullanılan bellek yapıları ile ilgili konulardan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde Asenkron motorların yapıları, özellikleri, çalışma prensipleri ve Asenkron motor çeşitleri hakkında bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde ise yapılan garaj kapısının tasarımı, projede kullanılan malzemeler, sistemin akış ve kontrol şeması, yazılım, güç ve kumanda devresi gibi konular ele alınmıştır. Son bölümde ise çalışma ile ilgili sonuç ve önerilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of PLC equipment has been increasing day by day being parallel to progress in the systems of controls nowadays. Besides having technological advantages of using PLC, it also decreases the prices in the advanced level and complex control systems.In this study, an endustrial system of sectional garage gate has been designed and implemented with useing PLC and 3 phase asynchronous motor.In the first part of the study, given informations are about PLC and PLC?s general use areas. In the second part, subjects were expanded and PLC?s history, the benefits of using PLC and PLC elements were taken in hand. In the third section PLC?s types, functions and PLC?s memory structures were talked about issues. In the fourth chapter of study, induction motor structure, properties, working principles and types of induction motor were given informations. In the fifth section, garage door design, materials used in the Project, control and flow diagram, software, power and control circuits were taken in hand. In the final section, conclusions and recommendations related to work were talked issues.