Üretim sahasında gürültü ve gürültü kontrol uygulaması
Noise and noise control applications in production area
- Tez No: 259971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada; üretim alanlarında oluşan gürültü araştırılmıştır. Bu gürültünün; üretim alanında bulunan insanlar üzerindeki etkilerinden, sınır değerlerinden ve gürültüyü önlemek için literatürdeki bilgilerden yararlanılmıştır.Çalışmanın yapıldığı Arçelik Pişirici Cihazlar İşletmesi gürültü faktörü açısından incelenmiş, gürültü kaynakları belirlenmiş ve gürültüden korunmak için çeşitli uygulamalar yapılmıştır. Deneysel çalışmada; 1250 ton Rowetta marka bir pres bu çalışma sonunda kazanılan bilgi ve tecrübelerden faydalanılarak kurulmuş ve gürültü seviyeleri incelenmiştir. Ayrıca, presin kurulabileceği alternatif alanlar arasından seçim yapılırken yine gürültü faktörü düşünülmüştür.Detaylı tasarımların gerçeğe dönüşmesi sonucu kurulan yeni pres ile aynı kapasite ve teknik özelliklere sahip başka bir presin gürültü seviyeleri karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucu gürültü seviyesi 4,6 dBA daha düşük olduğu belirlenmiş ve bu şekilde işletmenin hizmetine sunulmuştur.Son bölümde çalışmaya farklı bir açıdan bakmak için nihai ürünler incelenmiş gürültü seviyeleri belirlenmiştir.96450 modeli için gürültü seviyesini düşürmek amacı ile çeşitli çalışmalar yapılmıştır
Özet (Çeviri)
The noise occuring in production plants is reviewed in this study. The limit values of noice, its effects on the people working in the area and precautions are reviewed. Documents in the literature are used as a source.Arçelik Cooking Machines Plant, where the study is done, is reviewed by means of noice factor. Noice sources are determined and some applications are done to prevent it. In this experimental study; 1250 tones press, branded as Rowetta is settled with the information and experiences, which are gained in this study and noice levels are examined. Also noice factor is taken into consideration when choosing the settlement place between alternative places.As per the fulfilment of all designs and literature researches, press with noice level which is decreased by 4,6 dBA, compared to similar presses with same properties, is presented to usage of the plant.At the last chapter, noice studies made for last products are reviewed to have a different point of view on the study. Different studies are made to decrease the noice level of for style 96450 .