Türkiye'de kentsel dönüşüm projeleri
Urban transformation projects in Turkey
- Tez No: 259972
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kentsel alanlar yaşayan ve evrimleşen alanlar olarak algılanmalıdır. Kırsal alanlardan kentsel alanlara göç ile başlayan kentleşme süreci, kent alanının bölge halkı ihtiyaçlarını karşılayamayacak hale gelerek çöküntü alanına dönüştüğü zamana kadar bu evrimini doğal yollar ile sürdürür. Çöküntü haline dönüşmüş bu alanların fiziksel ve sosyal olarak yeniden canlandırılması ancak dışarıdan bir müdahale ile mümkün olabilir. Günümüzde bu müdahale kentsel dönüşüm olarak adlandırılmaktadır.Kentsel dönüşüm uygulamalarında asıl amaç; kent içerisinde kentten soyutlanmış olan yaşam alanlarının yeniden kent ile bütünleştirilmesidir. Bu bütünleşmenin sadece fiziksel ve ekonomik olarak değil, sosyal ve kültürel olarak da gerçekleşmesi kentsel dönüşümün asıl hedefidir.Bu tezde dünyada ve ülkemizde kentleşme süreci ve kentsel alanların gelişimi konu edilmiş, kentsel dönüşüm kavramı, tarihsel süreci ve projelerin finansmanı, bu projelerdeki değerleme işlemleri incelenmiştir. Ülkemizdeki kavramsal boşluklar, hak sahipliğinin önemi ve gerçekleşen eksik ve yanlışlıklardan bahsedilerek Ülkemizde oluşan kentsel dönüşüm algısı ortaya çıkarılmış, Kentsel dönüşüm çalışmalarında farklı uygulamalarda değer tespiti çalışmalarının nasıl gerçekleştirildiği örnekleri ile incelenmiş, Gülsuyu-Gülensu Bölgesi verileri kullanılarak kentsel dönüşüm uygulanabilirlik araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban areas should be perceived as living and evolving areas, not only as agricultural geogly. Urbanization process which is beginning with emigration from rural areas to urban areas; continuing its evolution with natural ways till the city area can?t supply needs of local community while turning into ruin area. Physical and social regeneration of this ruin area can be possible with exterior intermeddling. At the present day, this intermeddling is named as urban transformation.The main aim of urban transformation applications is, reintegration of the city with the existence areas which are abstracted from the city while being in the city. The main aim of urban transformation concept is not only physical and economical but also social and cultural reintegration.In this thesis; firstly, the development of the urbanization process and urban areas in the World and our country were mentioned; and then, urban transformation concept, historical process and financing of projects were examined. After examination of general concepts, the urban transformation perception in our country was introduced by mentioning about conceptual blanks in our country, importance of inheritance in applications and mistakes and deficiency in applications that happened. The methods of value assessment labours in different applications were examined with examples in the urban transformation labours and urban transformation applicability was studied by using Gülsuyu-Gülensu area datas.