Asphodelus aestivus Brot. (çiriş otu) bitkisinin çeşitli ekstraktlarının in vitro antioksidan aktivitelerinin araştırılması
The investigation of different extracts from asphodelus Aestivus Brot.'s in vitro antioxidant activity
  1. Tez No: 259977
  2. Yazar: SEMA İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL PEKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Git gide artan dünya nüfusu, şehirleşme, stres, endüstriyel kirlilikler, hazır gıdalar ve gıdalarda kullanılan sentetik katkı maddeleri kanser başta olmak üzere birçok hastalığın oluşmasına ve ilerlemesine neden olmaktadır. Yapılan birçok araştırma, bu hastalıkların oluşumuna ve ilerlemesine organizmada gerçekleşen kimyasal süreçlerin, özellikle oksitlenme reaksiyonları sonucu ortaya çıkan serbest radikallerin sebep olduğunu göstermiştir. Gıdalarda kullanılan sentetik maddeler ve birçok çevresel etki serbest radikal oluşumunu tetiklemektedir. Antioksidanlar, serbest radikallerle etkileşerek onların zararlı etkilerini yok etmektedir. Antioksidan etkiye sahip maddelerin daha çok, alifatik ve aromatik bileşik oluşturma yeteneğine sahip bitkiler tarafından üretildiği kabul edilmektedir.Eski çağlardan beri gerek kırsal alanda gerekse şehirlerde, hastalıkların tedavisinde ve hastalıklardan korunmak için çeşitli bitki ve bitkisel ilaçlardan yararlanılmaktadır. Özellikle eskiden beri kullanılan bu bitkilerin, etkin maddeleri ve antioksidan aktiviteleri incelenmektedir. Bu araştırmalar tıp, kozmetik ve gıda sektöründe sentetik antioksidanlar yerine kullanılabilecek ve serbest radikallerin temizlenmesinde rol oynayan doğal antioksidanlar üzerine ilgiyi artmış ve bu konudaki çalışmalara hız verilmiştir.Biz bu çalışmada Asphodelus aestivus Brot. bitkisinden elde edilen su, etanol, metanol ve aseton ekstraktlarından farklı parametreler çalışılarak antioksidan aktivitesini incelemeyi amaçladık. Bu amaçla indirgeme gücü, metal şelatlama kapasitesi, total antioksidan aktivitesi, DPPH? radikali, ABTS?+ radikali, süperoksit radikali, hidrojen peroksit radikali, Hidroksil radikali, DMPD?+ radikali ve NO radikali süpürme aktiviteleri, antosiyanin, total klorofil ve total karotenoid, total flavonoid ve prolin içeriği parametreleri çalışıldı. Bazı standart antioksidanlarla (BHT, BHA, Askorbik asit, ?-tokoferol ve Troloks) karşılaştırıldı. Çalışılan parametrelerde yapılan işlemler materyal ve metot kısmında özetle anlatıldı. Elde edilen bulgular, sonuçlar kısmında tablo ve şekiller yardımıyla açıklanarak bu konuda önceden yapılmış çalışmalar ve literatür desteğiyle açıklanarak tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Gradually increasing world population, urbanization, stress, industrial pollution, fast food and synthetic additives used in food cause many illnesses especially cancer occur and deteriorate. Many researches carried out showed that the cause of these diseases? occurrence and deterioration are chemical operations taking place in organisms and especially free radicals occurring as a result of oxidation reactions. Synthetic additives used in food and many environmental effects trigger the formation of free radicals. Antioxidants remove harmful effects of free radicals by interacting with them. It is accepted that substances having antioxidant effects are mostly produced by herbs possessing aliphatic and aromatic compound formation capability.Since ancient times, various plant and herbal medicine have been utilized for treating diseases and preventing them in both rural areas and cities. Especially, the active substances and antioxidant activities of these plants utilized for long periods have been examined. These researches have attracted more attention on natural antioxidants which can be used instead of synthetic antioxidants and have a role in the refinement of free radicals in medicine, cosmetic and food sector and have accelerated researches on this issue.In this research, it is aimed to examine antioxidant activity by using varied parameters of water, ethanol, methanol and acetone extracts produced by Asphodelus aestivus Brot herb. With this aim we studied on parameters of reducing power, metal chelating capacity, total antioxidant activity, DPPH? radical, ABTS?+ radical, superoxide radical, hydrogen peroxide radical, hydroxyl radical, DMPD?+ radical, NO radicals scavenging activity, anthocyanin, total chlorophyll, total carotenoid, total flavonoid content and proline analyses. They were compared with some standard antioxidants (Troloks, BHT, BHA, Askorbik asit ve ?-tokoferol). Operations done in the studied parameters are explained briefly in material and method section. Obtained findings are explained and discussed with tables and diagrams in the results section with the support of the studies done before and literature.