Bazı fark denklemlerinin kararlılığı, periyodikliği ve sınırlılığı üzerine
Boundedness, periodicity and stabilitiy of some difference equations
- Tez No: 259976
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, bazı fark denklemlerinin çözümlerinin kararlılığını, periyodikliğini ve sınırlılığını incelemek ve bu konudaki çalışmalara katkıda bulunmaktır. Tez yedi bölümden oluşmaktadır. I. bölümde şu ana kadar yapılmış birtakım çalışmalar kısaca tanıtılmıştır. II. Bölümde gerekli olan bazı tanım ve teoremler verilmiştir. III. bölümde üçüncü dereceden bir fark denklem sistemi incelenmiştir. IV. bölümde ikinci dereceden bir fark denklem sistemi incelenmiştir. V. bölümde dördüncü dereceden nonlineer bir fark denklemi incelenmiştir. VI. bölümde k. dereceden bir fark denklemi incelenmiştir. VII. bölümde ise yapılan çalışmaların sonuçları kısaca özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this work is to investigate stability, periodicity and boundedness of the solutions of some difference equations and to make contribution to works about this subject. Thesis consists of seven chapters. In I. chapter, a number of studies up till now are introduced shortly. In II. chapter, some necessary definitions and theorems are given. In III. chapter, a third-order difference equation system is investigated. In IV. chapter, a second-order difference equation system is investigated. In V. chapter a fourth-order nonlinear difference equation is investigated.In VI. chapter, a kth-order difference equation is investigated. In VII. chapter, the results of the works are briefly summarized.