8OCB ve 6CB sıvı kristallerin ve karışımlarının termal ve optik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of thermal and optical proporties of 8OCB and 6CB liquid crystals and their mixtures
  1. Tez No: 259992
  2. Yazar: DÜNDAR EVİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada bazı sıvı kristaller ve karışımlarının UV/VIS spektrometresi ile absorbans ve fazların termal ve yapısal özellikleri DSC (Diferansiyel Taramalı Kalorimetre) ile faz geçişleri incelendi. Bu yapılan çalışmalarda 4?-oktiloksi-4-bifenilkarbonitril (8OCB) ve 4?-hekzi-4-bifenilkarbonitril (6CB) sıvı kristalleri saf olarak ve farklı oranalarda karışımlarının absorbansı ve faz geçişleri incelendi. 6CB ve 8OCB sıvı kristalleri ve karışımları farklı oranlarda kloroform çözücüsü içerisinde çözüldü ve oda sıcaklığında absorbansları elde edildi. Absorbans dalgaboyunun 250-300 nanometre aralığında olduğu gözlendi. Ayrıca karışımların absorbans dalgaboyu değeri saf sıvı kristal numunelerin absorbansı dalgaboyu arasında gözlenmektedir. Saf sıvı kristallerin ve karışımlarının DSC ile faz geçiş sıcaklıkları numuneler 2 °C/dak ısıtılarak elde edildi. Faz geçişlerindeki entalpi değişimi hesaplandı. Karışım oranlarına bağlı olarak faz geçiş sıcaklıkları ve görünen fazların değiştiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the absorbances of some liquid crystals and their mixtures were investigated by a UV/VIS spectrometer and the thermal and structural proporties of these materials along with their phase transitions were examined by a DSC (Differential Scannig Calorimeter). The absorbances and pahase transitions of 4?-octyloxy-4-biphenylcarbonitrile(8OCB) and 4?-hexy-4-biphenylcarbonitrile(6CB) pure liquid crystals and their mixtures prepared with different ratios were analyzed. The 8OCB and 6CB pure liquid crystals and their mixtures prepared with different ratios were dissolved in chloroform solvent and their absorbances were measured at room temperature.The absorbances of 8OCB and 6CB pure liquid crystals were observed in the range of 250-300 nanometer wavelenght. Also, the absorbance wavelength of the mixtures were observed between the absorbance wavelength of the pure liquid crystal samples. The DSC plots and phase transition temperatures of pure liquid crystals and their mixtures were obtained by a heating rate of 2 °C/min. The enthalpy values of phase transitions were calculated. The phase transition temperatures and the position of phases were changed according to the mixture ratios.