8OCB ve 8OBA sıvı kristalleri ve karışımlarının absorbansının UV ve IR spektroskopileri ile incelenmesi
8OCB and 8OBA liquid crystals and their mixtures absorbance investigation with UV and IR spectroscopy
- Tez No: 284459
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Maddeler fazları göz önünde bulundurularak üç grupta incelenmektedir. Bunlar katı, sıvı ve gaz fazlarıydı. Sıvı kristaller moleküllerin yöneliminden dolayı farklı özelliklere sahiptir. Katı ve sıvı özellikleri bir arada bulunduran sıvı kristaller maddenin dördüncü fazı olarak adlandırılmıştır. Sıvı kristaller ufak bir mekanik etkiyle veya elektrik ve manyetik etkiyle yönelimi düzenlenmektedir.Sıvı kristaller görüntü teknolojisinde karışımlar oluşturularak kullanılmaktadır. Bu çalışmada nOCB ve nOBA sıvı kristal gruplarının karışımları IR ve UV-vis spektroskopileri ile incelendi.UV-vis spektroskopisinde 200-400 nm dalga boylarında tarandı ve maksimum absorbans yaptığı dalga boyu belirlendi. Konsantrasyonları ve molar absorbansları ölçüldü. Kullanılan sıvı kristallerin güçlü absorbanslara sahip olduğu belirlendi.FTIR spektroskopisi ile sıvı kristallerin sahip olduğu bağların titreşimleri gözlemlendi. 400-4000 dalga numarası aralığında tarama yapıldı. Saf sıvı kristallerle karışımlar karşılaştırıldı ve sonuçlar gözlemlendi.Kullanılan sıvı kristallerin görüntü teknolojisinde kullanılabilmesi için elektrik özelliklerinin de incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Matters are examined in three different phases, which are solid, liquid and gas. Liquids crystals have different specification because of their molecular orientation. Liquid crystals, that have some specification of solids and liquids, are known as a forth state of matter. Mechanical, electrical or magnetical little effect changes the orientation of liquid crystals significantly.The liquid crystals are used in the display technology as composites. In this study nOCB and nOBA liquid crystal are mixed and then, the pure and composite liquid crystals are examined at the IR and UV visible spectroscopy.At the UV spectroscopy; the samples were screened at the 200-400 nm wavelengths and the wavelength at which sample gave maximum absorbance were determined. The concentration and molar absorbance were measured. As a result of the study, the used liquid crystals were determined as having strong absorbance.At the FTIR spectroscopy vibration of the bonding of liquid crystals were observed. The samples were screened between 400 4000cm-1. The pure liquid crystals and composites were compared. The results of the study were discussed.The electrical properties of the liquid crystals and composite must be examined In order to be used in the display technology.