Sulama kanallarında bazı debi ölçüm yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of some discharge measurement methods in irrigation canals
  1. Tez No: 259997
  2. Yazar: SİNAN KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, sulama kanallarında bazı debi ölçüm yöntemlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada Yüzen cisim yöntemi, Digital muline ve Akustik muline ile ölçümler yapılmıştır. Yapılan ölçümlerde Yüzen cisim yöntemi ve digital muline kullanılmasında zaman ve iş gücü gereksiniminin fazla olduğu, Akustik mulinenin ise daha avantajlı olduğu sonucuna varılmıştır. Sedimentin fazla olduğu sulama kanallarında Akustik muline ile yapılan ölçümlerin doğru sonuç vermediği gözlemlenmiştir. Digital muline ile debinin belli seviyenin altına düştüğü durumlarda pervanelerin havada kalmasından dolayı ölçüm yapılamazken akustik muline ile bu yerlerde ölçüm yapılabilmiştir. Çalışma sonucunda özellikle zaman ve iş gücü kazanımı konusunda akustik muline kullanımı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the flow measurement methods were compared in the Left-Bank irrigation canals of Kahramanmaraş irrigation project. The flow measurements were made by the methods of floating matter, digital muline, and acoustic muline. The results indicated that the acoustic muline had more advantages than the other two methods because the methods of floating matter and digital muline require more time and labor. It was observed that the acoustic muline had some problems in correct measurements of flows in rrigation canals with high content of sediment. While the flow cannot be measured by the digital muline when the discharge is lower than a certain value, as a result, the propellers of muline is hanged in the air, the acoustic muline can work in such cases. The use of acoustic muline is suggested in especially saving time and labor.