Saanen melezi ve Kilis keçilerde bazı döl verimi özellikleri ile oğlaklarda büyüme ve yaşama gücü
Some reproductive traits of saanen crossbred and Kilis goats and the growth performance and survival rate of the kids
- Tez No: 259998
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kahramanmaraş'ta özel bir işletmede yürütülen bu çalışmada, Saanen melezi ve Kilis genotipi keçilerin bazı döl verimi özellikleri ile bu keçilerden elde edilen oğlakların çeşitli dönem ağırlıkları, ağırlık artışları ve yaşama güçleri incelenmiştir.Doğuran keçi başına hesaplanan bulgulara göre; Saanen melezi ve Kilis keçilerinde tekiz, ikiz ve üçüz doğum oranı sırasıyla % 59.32 ve 68.30, % 32.2 ve 31.7, % 8.48 ve 0.0; oğlak verimi 1.47 ve 1.24, 60. güne kadar yaşama gücü % 54.3 ve 90.2 olarak belirlenmiştir.Saanen melezlerinde doğum, 45., 60. ve 90. gün ağırlıkları sırasıyla 3.01±0.09, 6.84±0.23, 8.66±0.34 ve 12.38±0.53 kg olarak tespit edilirken, Kilis oğlaklarında bu ortalamalar sırasıyla 3.23±0.12, 8.04±0.29, 9.86±0.40 ve 14.39±0.64 kg bulunmuştur. 45., 60. ve 90.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at a private farm in Kahramanmaraş province. Some reproductive traits of Saanen crossbred and Kilis goats, and the periodic weights, weight gains and survival rate of kids obtained from the goats were investigated.Findings which were calculated according to each goat; single, twin and triplet birth rate of Saanen crossbred and Kilis genotype were 59.32 and 68.30 %, 32.2 and 31.7 %, 8.48 and 0.0 %; yeanling yield is 1.47 and 1.24; survival rate up to 60 days is 54.3 and 90.2 %, respectively.The body weight of Saanen crossbred on the birth, 45th, 60th, and 90th days of birth were found to be 3.01±0.09, 6.84±0.23, 8.66±0.34 and 12.38±0.53 kg, respectively. Further, the average body weights of Kilis genotype were found to be 3.23±0.12, 8.04±0.29, 9.86±0.40 and 14.39±0.64 kg, respectively. Total weight gain in Saanen crossbred until the 45th, 60th and 90th days were 3.72±0.23, 5.54±0.34 and 9.29±0.53 kg, whereas it were 4.91±0.29, 6.75±0.40 and 11.3±0.64 kg in Kilis genotypes, respectively.