Yerli kara sığır ırkında leptin geni Arg25Cys mutasyonunun PCR-RFLP metodu ile belirlenmesi
Determiniation of Arg25Cys mutation in leptin gene in Anatolian black cattle breed gene by using the method PCR-RFLP
  1. Tez No: 260000
  2. Yazar: ÇİĞDEM BENGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAYGISIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Sığırların leptin geni yönünden göstermiş olduğu genotipik farklılıklar (polimofizm); yem tüketimi, enerji dengesi, yağ depolanması, döl verimi, süt verimi ve süt bileşimi üzerine etkilidir. Dolayısıyla bu gen genetik ilerleme açısından üzerinde durulması gereken bir seleksiyon kriteri olma potansiyelindedir. Yerli Kara sığır ırkı, yetiştiriciler açısından ekonomik öneme sahip, önemli bir yerli gen kaynağıdır. Çalışmada bu ırkın leptin geni yönünden göstermiş olduğu genetik polimorfizmlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Toplanan 45 Yerli Kara sığır ırkına ait kromozomal DNA'lar izole edilmiş ve 106 bç uzunluğundaki leptin gen bölgesi polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) metodu ile çoğaltılmıştır. 73. nükleotidteki sitozin (C) veya timin (T) mutasyonunu belirlemek için 106 bç uzunluğundaki PCR ürünü BamHI kesme enzimi ile kesilmiştir. Gen frekansı hesaplamaları 73. pozisyona göre yapılarak gen frekansları p(C)= 0.52 ve q(T)= 0.48 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen moleküler genotipik tiplendirme sonuçları fenotipik göğüs çevresi ölçüleri ile ilişkilendirilmiştir. Genotipik ve fenotipik karşılaştırma sonuçlarına göre CT ve CC genotipli hayvanların göğüş çevresi uzunluğu, TT genotipli hayvanlardan daha düşük düzeyde tespit edilmiştir. Sonuç olarak leptin geninde meydana gelen tek nükleotid mutasyonu (T?C) ile Arg25Cys amino asit değişim mutasyonu oluşmakta ve bu mutasyon fenotip tahmininde bir seleksiyon kriteri olarak önerilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The genotypical differences in cattle breeds by means of the gene leptin gene polymorphism has effect on feed consumption, energy balance, fat storage, fertility, milk yeilds and milk composition. Therefore leptin gene polimorfism could be considered as a potential selection criteria for genetic progression. Anatolian Black cattle breeds is important for native gene sources and play economical importance for the breeders. It is aimed to determine leptin gene polymorphism of Anatolian Black cattle in this study. Total 45 chromosamal DNA were isolated from Anatolian Black Cattle breeds and 106 bp regions of these templates DNA was amplified using polymerase chain reaction (PCR) method. In order to detect single nucleotide mutation at 73 position (C or T), the 106 bp PCR products were digest with BamHI restriction enzyme. Gene frequency was made according to 73 position and frequency of cytosine p(C)= 0.52 and timine q (T)= 0.48) were calculated. The obtained molecular genotypic results are combined with phenotypic chest girth measurement. Genotypic and phenotypic results analysis showed that the CT and CC genotyped animals have shorted chest girth than TT genotyped ones. Consequently, T? C mutation at 73 position in leptin gene making Arg25Cys amino acid changes could be recommended as a phenotype selection criteria.